Japonské ministerstvo obrany 18. septembra 2024 oznámilo, že čínska lietadlová loď CNS Liaoning po prvý raz vyplávala do oblasti priliehajúcej k výsostným vodám japonského súostrovia, konkrétne medzi ostrovmi Yonaguni a Iriomote (prefektúra Okinawa), aby sa dostala do západného Pacifiku. A pre upresnenie, že ju sprevádzali torpédoborce typu 052D Chengdu a Huainan.
Veľkosť tejto skupiny čínskych lodí sa zdá byť skromná v porovnaní s tým, čo zvyčajne pozorujeme. V skutočnosti jej zloženie závisí od poslania, ktoré jej bolo pridelené. Tu je v tomto prípade pravdepodobné, že CNS Liaoning bola vyžiadaná pre prvé testy J-31/35, nového palubného stíhacieho bombardéra takzvanej „5. generácie“. Snímky zobrazujúce kópiu tohto lietadla na letovej palube lietadlovej lode nedávno odvysielala čínska štátna televízia CCTV.
Čítajte viac ČĽR: Armádny predstaviteľ varoval USA pred tajnou vojenskou dohodou s TaiwanomCNS Liaoning však nebola jedinou čínskou lietadlovou loďou, ktorá sa minulý týždeň dostala na more. CNS Shandong tiež vyplávala z námornej základne Yulin na ostrove Hainan a zamierila k Juhočínskemu moru. V rámci bojovej skupiny lietadlovej lode sa zúčastnila „bojového cvičenia“, ktoré umožnilo skupine nových pilotov kvalifikovať sa na nočné operácie. Okrem toho mala CNS Shandong rušné leto s dvoma nasadeniami vo Filipínskom mori, vrátane jedného v čase, keď americké námorníctvo už nemalo k dispozícii úderné skupiny nosičov v indo-pacifickej oblasti, pričom USS Abraham Lincoln bola vtedy dočasne nasadená na Blízkom východe.
Čítajte viac Čína začala spoločné námorné vojenské cvičenie s RuskomPri tejto príležitosti podľa denníka „The Global Times“, napojeného na Čínsku komunistickú stranu, sa k CNS Shandong pripojila impozantná obojživelná útočná loď typu 075, ktorej charakteristiky [40 000 ton. dĺžka 205 metrov) sú v rovnakej kategórii ako americké obojživelné útočné lode patriace do triedy Wasp.
Trieda Wasp je trieda amerických viacúčelových výsadkových lodí. Celkom bolo postavených osem lodí pomenovaných Wasp, Essex, Kearsarge, Boxer, Bataan, Bonhomme Richard, Iwo Jima a Makin Island.
To, že dve lietadlové lode zdieľajúce rovnakú vlajku sú na mori súčasne, nie je nič nové. Na druhej strane je oveľa zriedkavejšie, aby boli tri. Až donedávna malo túto schopnosť iba americké námorníctvo. Toto už neplatí. Zatiaľ čo sa CNS Liaoning a CNS Shandong plavili v západnom Pacifiku a v Juhočínskom mori, tretia čínska lietadlová loď, CNS Fujian, práve vyplávala na svoju štvrtú testovaciu plavbu v Žltom mori.
Čítajte viac Bielorusko a Čína vykonávajú spoločné vojenské cvičenie blízko hranice s PoľskomS výtlakom najmenej 80 000 ton na dĺžku 320 metrov bola CNS Fujian postavená pomocou takzvanej konfigurácie CATOBAR (Catapult Assisted Take-Off But Arrested Recovery), t. j. je vybavená katapultmi (v tomto prípade elektromagnetickými) a záchytnými systémami, ako francúzske a americké lietadlové lode. Letové paluby CNS Liaoning a CNS Shandong sú vybavené odrazovým mostíkom namiesto katapultov.
Súčasným nasadením troch lietadlových lodí námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády dosiahlo nový míľnik, aj keď trochu „podvádzalo“, keďže CNS Fujian ešte nie je plne funkčná. Ďalším krokom bude urobiť to isté s tromi skupinami nosičov. Čo pri rýchlosti, ktorou Čína napreduje, a vzhľadom na počet lodí, ktoré každoročne uvádza do prevádzky, nemôže dlho trvať. Potom zostane už len nechať ich plávať spoločne, ako to urobilo americké námorníctvo v roku 2017, a to spojením „údernej skupiny lodí“ z USS Ronald Reagan, USS Nimitz a USS Theodore Roosevelt v západnom Pacifiku.