Nedávne cvičenie čaty smrtiacich bezpilotných systémov US Army (Lethal Unmanned System – LUS) v Louisiane poukazuje na rastúci význam dronov v moderných vojenských operáciách. Testovaním nových doktrín a technológií sa americká armáda snaží zabezpečiť maximálnu pripravenosť čeliť potenciálnym konfliktom.
Čítajte viac Na Ruskú federáciu zaútočilo viac ako 100 ukrajinských dronovV lesoch Louisiany armáda Spojených štátov testuje účinnosť nového typu jednotiek, ktoré vznikli na základe skúseností z konfliktu na Ukrajine. V rámci vojnovej hry, ktorú minulý rok v auguste zorganizovalo Joint Readiness Training Center americkej armády, nová čata Lethal Unmanned System (LUS) patriaca k druhej brigáde 101. výsadkovej divízie čelila elitnej nepriateľskej sile zloženej z vysoko špecializovaných vojakov (nazývaných Geronimo) na ploche približne 1 000 km2.
Čítajte viac V Holandsku sa skončilo cvičenie NATO zamerané na boj proti dronomCieľom cvičenia bolo otestovať účinnosť iniciatívy „transformácia v kontakte“, nového armádneho programu zameraného na poskytovanie pokročilého vybavenia a vývoj nových doktrín prostredníctvom priamej spätnej väzby z terénu. Čata LUS je kľúčovou zložkou Mnohoúčelovej roty (Multi-purpose Company – MPC), novej formácie, ktorá zahŕňa aj prieskumné, mínometné a protitankové zbrane.
Z 21 vojakov, ktorí tvoria čatu, riadi deväť bezpilotných lietadiel, ktorých hlavným cieľom je vykonávať prieskumné operácie s cieľom identifikovať nepriateľské sily a koordinovať nepriamu paľbu z mínometov roty. LUS však disponuje aj systémami na priame útoky alebo samovražednými dronmi, ktoré si na svoj cieľ počkajú vo vzduchu ako napríklad Switchblade (schopnosti, ktoré však pri cvičení neboli využité). Ostatní členovia čaty sú vybavení zbraňami protivzdušnej obrany, ako sú rakety Stinger a inými zariadeniami proti dronom. Tieto systémy, vrátane detektora dronov Bal Chatri a rušiacej pušky Dronebuster, zohrávajú kľúčovú úlohu pri obrane pozícií.
Čítajte viac Rumunsko žiada NATO o jednotnú obranu pred ruskými dronmi a raketovými útokmiToto cvičenie demonštrovalo kľúčový význam technológie bezpilotných lietadiel v moderných vojenských operáciách, ale zároveň poukázalo na výzvy, ktorým ozbrojené sily čelia pri integrácii týchto systémov do realistických scenárov. Jednou z hlavných výziev, ktorým čelili počas cvičenia, bolo riadenie batérií bezpilotných systémov. Vzhľadom na to, že v skutočnom bojovom kontexte by bola miera zlyhania dronov vyššia a že strata dronov by mohla ohroziť misiu, každý operátor nosí so sebou niekoľko náhradných batérií. Možno však bude potrebné zvýšiť ich počet v porovnaní s tým, čo mali k dispozícii vojaci angažovaní v Louisiane.
Čítajte viac Sucharevskyj: Všetky drony na veľké vzdialenosti sú drony vyrobené na UkrajineHoci je (v súčasnej dobe) stále v zárodočnej fáze, čata LUS dokonale reprezentuje cieľ Pentagónu udržiavať svoje ozbrojené sily na najvyššej úrovni efektívnosti a pripravenosti, aby ich bolo možné kedykoľvek nasadiť na základe nových potrieb.