Severná Kórea vypálila dnes ráno z okolia hlavného mesta niekoľko bližšie neidentifikovaných balistických rakiet krátkeho doletu. Tie preleteli približne 360 kilometrov, kým dopadli do vôd Japonského mora medzi Kórejským polostrovom a Japonskom, oznámili tlačové agentúry s odvolaním sa na juhokórejskú armádu a japonskú pobrežnú stráž. KĽDR podniká podobné skúšky zbraní pravidelne. V súvislosti s napätím vo vzťahoch s Južnou Kóreou poznamenala agentúra AFP.
Čítajte viac KĽDR otestovala salvový raketomet s novým navádzacím systémomJaponský premiér Fumio Kišida nariadil úradom zaistiť bezpečnosť lodí a lietadiel, žiadne správy o prípadných škodách sa doteraz neobjavili. Dolet rakiet naznačuje, že sú určené na útok na ciele v Južnej Kórei. Veliteľ zboru náčelníkov štábov juhokórejských síl odsúdil vypustenie rakiet ako provokáciu vážne ohrozujúcu mier na polostrove, napísala agentúra AP.
Čítajte viac Kim Čong-un vyzval k posilneniu severokórejského jadrového arzenáluPrvý test v KĽDR po viac ako dvojmesačnej pauze nasledoval tri dni po tom, ako severokórejský vodca Kim Čong-un sľúbil „zdvojnásobiť úsilie“ krajiny, aby zabezpečil plnú pripravenosť ozbrojených síl a jadrových zbraní na boj so Spojenými štátmi a ich spojencami. KĽDR podľa svojho lídra čelí „vážnej hrozbe“ kvôli „bezohľadnej expanzii“ bloku vedeného USA, pripomenula AP.
Čítajte viac Rusko a KĽDR si v prípade napadnutia poskytnú vojenskú pomocSeverná Kórea za posledné dva roky výrazne zvýšila počet raketových testov a prehĺbila vojenskú spoluprácu s Ruskom, ktoré od roku 2022 vedie vojenskú agresiu voči Ukrajine. Južná Kórea so Spojenými štátmi reagovali rozšírením vlastných vojenských cvičení, ktoré Pchjongjang považuje za nácvik invázie.
Čítajte viac SIPRI: Čína a KĽDR za posledný rok opäť zväčšili svoj jadrový arzenálKimovo vyhlásenie prišlo v čase, keď sa vzťahy medzi Severnou a Južnou Kóreou nachádzajú na bode mrazu. KĽDR navyše nedávno oznámila rozmiestnenie 250 odpaľovacích zariadení balistických rakiet na hranici s Južnou Kóreou. Vojenský expert Uk Jang z Asanského inštitútu pre politické štúdiá v Soule agentúre AFP povedal, že „Severná Kórea môže mať do roku 2027 200 jadrových hlavíc a do roku 2033 až 300“.