Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov videá

Sudán a USA sa stretnú v Džidde, plánujú prímerie na ukončenie občianskej vojny

Sudánska vláda vyšle delegáciu do Džiddy, kde budú s USA diskutovať o ženevskom prímerí plánovanom na 14. augusta.

09.08.2024 16:11
Sudan Chad Foto: ,
Utečenci z občianskou vojnou sužovaného Sudánu v tábore Zaobou vo východnom Čade.
debata

Vláda v Sudáne vyšle delegáciu do saudskoarabského mesta Džidda, kde sa sudánski diplomati stretnú s predstaviteľmi USA. Diskutovať budú o účasti Sudánu na rokovaniach o prímerí v Ženeve 14. augusta.

Sudán Čítajte aj Sudánska cesta chaosu: Ako dvaja vojenskí lídri zničili nádej na demokraciu

Občianska vojna v Sudáne vypukla v apríli minulého roka medzi vládnymi zložkami a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF). Podľa OSN si konflikt vyžiadal desaťtisíce mŕtvych a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) tvrdí, že viac než desať miliónov ľudí muselo opustiť svoje domovy. Humanitárna kríza v krajine sa navyše prehlbuje a vo viacerých oblastiach minulý týždeň vyhlásili hladomor.

USA koncom júla oznámili zámer sprostredkovať mierové rokovania medzi oboma stranami konfliktu. Líder RSF Muhammad Hamdán Daklú už koncom júla oznámil, že predstavitelia RSF sa na rokovaniach v Ženeve zúčastnia.

Sudánska vláda a RSF už spolu viedli viacero mierových rokovaní. Dohodnuté prímerie však obe strany rýchlo porušili a boje sa obnovili.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #občianska vojna #Sudán
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"