Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Nagasaki si pripomenulo 79. výročie tragédie

Japonské mesto Nagasaki bolo po Hirošime druhým a zatiaľ posledným mestom, na ktoré bola zhodená jadrová bomba.

09.08.2024 08:34
debata

V japonskom Nagasaki si pripomenuli 79. výročie zvrhnutia atómovej bomby na Nagasaki. Pietnej akcie sa nezúčastnili veľvyslanci USA, Veľkej Británie a niekoľkých ďalších krajín, ktorí tak reagovali na to, že starosta Nagasaki nepozval zástupcov Izraela. Pozvanie nedostali ani Rusko a Bielorusko, informovala dnes japonská tlačová agentúra Džidži.

Nagasaki je hlavné mesto a aj najväčšie mesto prefektúry Nagasaki. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží ostrova Kjúšu. Má približne 430 000 obyvateľov.

Starosta Nagasaki Širó Suzuki opäť vyzval na zničenie jadrových zbraní. Pripomenul tiež, že súčasný vývoj vo svete prispieva k tomu, že mocnosti sa týchto zbraní len tak nevzdajú. „Uprostred neistoty, kedy sa skončí ruská invázia na Ukrajine, a rastúcich obáv z expanzie ozbrojených konfliktov na Blízkom východe, v súčasnosti čelíme kritickej situácii,“ uviedol Suzuki. Japonský premiér Fumio Kišida, ktorý sa ceremoniálu tiež zúčastnil, sľúbil, že sa na medzinárodnom poli bude snažiť o to, aby Hirošima a Nagasaki boli poslednými miestami, kde boli atómové zbrane použité.

Hirošima Čítajte viac Japonsko by mohlo mať jadrovú zbraň za niekoľko dní, ak by chcelo

Tohtoročnej pripomienky tragédie z roku 1945 sa podľa agentúry Džidži nezúčastnili veľvyslanci USA, Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka a Talianska, ktorí tak reagovali na to, že starosta Nagasaki nepozval izraelského veľvyslanca. Suzuki to zdôvodnil tým, že prítomnosť zástupcu Izraela mohla vyvolať protesty kvôli vojne v Pásme Gazy a narušila by tak pietnu udalosť. USA, Veľká Británia či Izrael ale obvinili starostu Nagasaki, že to urobil z politických dôvodov, čo Suzuki odmietol.

Blinken Čítajte viac USA, India, Japonsko a Austrália rokovali o námornej a kybernetickej obrane

Podľa agentúry AFP starosta v júni uviedol, že mesto poslalo na izraelskú ambasádu list vyzývajúci na „okamžité prímerie“ v Pásme Gazy, kde Izrael už desať mesiacov vedie vojnu s palestínskym teroristickým hnutím Hamas.

Stredozemné more / Námorné cvičenie / Americké námorníctvo / Vojnová loď / Čítajte viac Južná Kórea, Spojené štáty a Japonsko začali prvé spoločné vojenské cvičenie

Atómovú bombu na Nagasaki zvrhli Spojené štáty počas druhej svetovej vojny 9. augusta 1945, tri dni predtým zhodili atómovú bombu aj na Hirošimu. Na následky oboch výbuchov zomrelo približne 220 000 ľudí. Krátko po útokoch Japonsko kapitulovalo, čím sa skončila druhá svetová vojna. Podľa niektorých komentárov použitie atómových bômb zachránilo stovky tisíc životov, pretože výrazne prispelo k ukončeniu bojov. Mnohí Japonci sa ale domnievajú, že napriek japonským vojnovým zločinom nemožno zhodenie bômb ničím ospravedlniť.

Lietadlo Enola Gay zhodilo 6. augusta 1945... Foto: Pavel Baláž
Lietadlo Enola Gay Lietadlo Enola Gay zhodilo 6. augusta 1945 jadrovú bombu na japonskú Hirošimu

Pietnej akcie v Hirošime sa v utorok zúčastnil izraelský veľvyslanec v Japonsku Gilad Cohen. O nepozvaní do Nagasaki už minulý týždeň povedal, že „posiela zlý odkaz svetu“, a rozhodnutie starostu označil za „politicky motivované“.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Japonsko #USA #druhá svetová vojna #Hirošima a Nagasaki