Vietnamské plavidlo pobrežnej stráže smeruje na Filipíny na spoločné cvičenie, uviedol Hanoj. Ide o prvú takúto spoluprácu medzi oboma krajinami, ktoré sú v spore s Pekingom o Juhočínske more.
Spolupráca proti čínskym nárokom
Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more, ale Filipíny, Vietnam a niekoľko ďalších štátov si nárokuje rôzne ostrovy, ostrovčeky, útesy a plytčiny na tejto strategicky dôležitej vodnej ceste.
Počas januárovej návštevy filipínskeho prezidenta Ferdinanda Marcosa vo Vietname sa obe krajiny dohodli na posilnení spolupráce pobrežnej stráže v Juhočínskom mori a „mierovom riešení incidentov na mori“.
Význam spoločného cvičenia
Plavidlo CSB 8002 s hmotnosťou 2400 ton opustilo v stredu vietnamské vody a vydalo sa na cestu, ktorá má „hlboký politický význam“, uviedlo vo vyhlásení vietnamské ministerstvo obrany.
„Návšteva je pre obe pobrežné stráže príležitosťou na podporu komplexnej spolupráce a zlepšenie schopnosti presadzovať právo na mori – s cieľom prispieť k udržaniu mieru, stability, bezpečnosti a ochrany v príslušnej morskej oblasti a v regióne,“ dodalo ministerstvo. Spoločné cvičenie bude zamerané na pátranie a záchranu, prevenciu požiarov a boj na mori.
Vietnam v polovici júla podal v OSN žiadosť o rozšírenie kontinentálneho šelfu v Juhočínskom mori nad súčasných 200 námorných míľ, uviedlo vietnamské ministerstvo zahraničných vecí.
Filipíny urobili podobný krok v júni. Čína uviedla, že dôrazne nesúhlasí s vietnamským návrhom a vyjadrila voči vietnamskej strane ostré námietky.
Reakcie medzinárodných partnerov
India vo štvrtok ponúkla Vietnamu pôžičku 300 miliónov dolárov na vybudovanie námornej bezpečnosti. Krajiny uviedli, že chcú do piatich rokov zdvojnásobiť svoj vzájomný obchod a investície.
Predseda indickej vlády Naréndra Módí povedal vietnamskému premiérovi Pham Minh Chínhovi, že India považuje Vietnam za kľúčový pilier svojej politiky voči krajinám juhovýchodnej Ázie a za dôležitého partnera v rámci svojej indo-pacifickej vízie.