Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a predseda vlády Českej republiky Petr Fiala podpísali vo Woodstocku vo Veľkej Británii Dohodu o bezpečnostnej spolupráci a dlhodobej podpore medzi Ukrajinou a Českou republikou.
Čítajte viac Na základe českej iniciatívy Ukrajina dostala 50 000 kusov munícieOd začiatku rozsiahlej ruskej invázie poskytlo Česko Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote približne 400 miliónov eur a bude pokračovať v podpore Ukrajiny s rovnakým záväzkom počas 10-ročného trvania dohody. Česko tiež preskúma možnosti dodávok dodatočného vojenského vybavenia na základe potrieb Ukrajiny. Významná časť dohody sa sústreďuje na rozšírenú vojensko-technickú spoluprácu, ktorá zahŕňa predovšetkým strelivo malého a veľkého kalibru, potenciálnu výrobu strelných a ľahkých zbraní, ako aj bezpilotných lietadiel, zariadení na elektronický boj a ťažkej techniky. Česko bude naďalej podporovať Ukrajinu prostredníctvom svojej iniciatívy dodávať 155 mm a 122 mm delostrelecké granáty s podporou partnerských krajín. Ukrajina a Česko navyše rozšíria svoje priemyselné kapacity na výrobu munície a založia spoločné podniky.
Čítajte viac Český prezident Pavel hodnotí summit o mieri na Ukrajine ako úspešnýKrajiny budú tento rok aj neskôr pokračovať v ročnom spoločnom výcviku približne 4 000 ukrajinských obrancov v rámci Vojenskej asistenčnej misie EÚ pre Ukrajinu (EUMAM). Charakteristickým rysom nevojenskej spolupráce je partnerstvo Česka s Dniprom a Dnepropetrovským regiónom v oblasti obnovy, rekonštrukcie a trvalo udržateľného rozvoja. Česko má tiež v úmysle otvoriť diplomatickú kanceláriu v Dnipro, aby posilnila spoluprácu a podporu. Humanitárna podpora z Česka zahŕňa finančnú a vecnú pomoc na civilnú ochranu a pomoc vojnou postihnutým Ukrajincom, najmä vnútorne vysídleným osobám.
Čítajte viac Česko volá po spoločnej stratégii NATO na zadržiavanie RuskaČeská republika tiež opätovne potvrdzuje svoju jasnú podporu budúcemu členstvu Ukrajiny v EÚ a NATO. Ukrajina a Česko podpísali túto bezpečnostnú dohodu ako súčasť spoločnej deklarácie G7 o podpore Ukrajine, prijatej minulý rok vo Vilniuse 12. júla.
Čítajte viac Stoltenberg sumarizoval výsledky summitu NATOVo Woodstocku tiež prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a predseda vlády Slovinska Robert Golob podpísali Dohodu o bezpečnostnej spolupráci a dlhodobej podpore medzi Ukrajinou a Slovinskou republikou.
Čítajte viac Kyjev chce usporiadať ďalší mierový summit ešte pred americkými voľbamiSlovinsko už poskytlo Ukrajine 13 balíkov vojenskej pomoci (vrátane roku 2024) a má v úmysle zachovať túto úroveň podpory počas desaťročného obdobia platnosti dohody. Slovinská republika sa tiež zaväzuje splniť naliehavé potreby Ukrajiny s cieľom posilniť jej bezpečnostné kapacity. Slovinsko bude pomáhať Ukrajine s výcvikom v rámci Vojenskej asistenčnej misie EÚ pre Ukrajinu (EUMAM). Krajiny budú spolupracovať pri hľadaní zdrojov financovania na podporu realizácie projektov v ukrajinskom obrannom priemysle.
Čítajte viac Ukrajina a Poľsko podpísali bezpečnostnú dohoduSamostatné časti dokumentu sa venujú nevojenskej podpore. Konkrétne Slovinsko vyčlení ďalších 5 miliónov eur na humanitárnu pomoc, hospodársku obnovu a humanitárny program „Zrno z Ukrajiny“. Okrem toho dohoda načrtáva prehĺbenú spoluprácu v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti, boja proti závažnej a organizovanej trestnej činnosti, spravodajstva a kontrarozviedky, ako aj humanitárneho odmínovania. Dokument jasne stanovuje komplexnú podporu Slovinska pre budúce členstvo Ukrajiny v EÚ a NATO.
Celkovo Ukrajina podpísala 25 bilaterálnych bezpečnostných dohôd: so Spojeným kráľovstvom, Nemeckom, Francúzskom, Dánskom, Kanadou, Talianskom, Holandskom, Fínskom, Lotyšskom, Španielskom, Belgickom, Portugalskom, Švédskom, Islandom, Nórskom, Japonskom, USA, EÚ, Estónskom, Litvou, Poľskom, Luxemburskom, Rumunskom, Českom a Slovinskom.