Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajina doteraz uzavrela bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s 22 štátmi

Pre Ukrajinu sú bilaterálne bezpečnostné dohody dôležité, pretože ju pripravujú na členstvo v Severoatlantickej aliancii. Vstup do nej nie je možný, kým sa neskončí vojna na jej území.

18.07.2024 08:40
debata

Ukrajina a Česká republika podpíšu 18. júla 2024 na stretnutí Európskeho politického spoločenstva bezpečnostnú dohodu. Vybrané údaje o doterajších bezpečnostných dohodách Ukrajiny so západnými krajinami:

Joe Biden, Zelenskyj, vojna na Ukrajine, Paríž Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislosti

Kedy a prečo vznikla myšlienka na bilaterálne bezpečnostné dohody s Ukrajinou?

Skupina vyspelých ekonomík G7 podpísala vlani v júli na summite NATO vo Vilniuse spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazala k vytvoreniu „dlhodobých bezpečnostných záväzkov a dohôd“, ktoré majú byť s Ukrajinou prerokované na bilaterálnej úrovni. Dvojstranné dohody majú podľa vyhlásenia G7 rýchlejšie a pružnejšie reagovať na potreby krajiny napadnutej Ruskom v oblasti poskytovania vojenskej a bezpečnostnej pomoci, podpory rozvoja ukrajinskej obrannej priemyselnej základne, výcviku ukrajinských vojakov, zdieľania spravodajských informácií, spolupráce a podpory kybernetickej obrany.

Tusk, Zelenskyj, Kyjev, Čítajte viac Ukrajina a Poľsko podpísali bezpečnostnú dohodu

Dotknú sa dohody ukrajinského úsilia o vstup do NATO?

Kyjev tvrdí, že dohoda by mala obsahovať dôležité a konkrétne bezpečnostné záväzky, ale že dohody v žiadnom prípade nenahradia jeho strategický cieľ vstúpiť do NATO. Podľa agentúry Reuters z Kyjeva zaznieva, že jedinou „stopercentnou“ poistkou pred útokom na Ukrajinu v budúcnosti je článok 5 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého zmluvné strany považujú ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým z nich za útok proti všetkým, a zaväzujú sa v takom prípade prispieť na pomoc napadnutým členom. O vstup do NATO Ukrajina, ktorá sa v tom čase už bránila ozbrojenej ruskej agresii, formálne požiadala 30. septembra 2022. Na summite vlani v júli sa zástupcovia aliančných krajín zhodli na odstránení Akčného plánu členstva z procesu pripojenia Ukrajiny k NATO, čo proces skráti z dvoch na jeden rok. Summit Aliancie, ktorý sa konal minulý týždeň, ani tento rok nepozval Ukrajinu do Aliancie a zopakoval stanovisko, že sa tak stane, keď sa spojenci zhodnú a budú splnené podmienky. „Otázkou nie je, či Ukrajina vstúpi do NATO, ale kedy sa tak stane,“ vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu

Prečo sú zmluvy pre Ukrajinu dôležité?

Zástupca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Ihor Žovkva uviedol viacero kľúčových dôvodov, prečo sú zmluvy také dôležité. Vzhľadom na zatiaľ vzdialené možné prijatie Ukrajiny do NATO sú zmluvy väčšinou podpisované na desať rokov, čo je pre Ukrajinu symbol toho, že môže počítať s pomocou Západu. Žovkva tiež označil za veľmi dôležité napríklad uzavretie dohody s Veľkou Britániou a ďalšími krajinami o tom, že vzájomné konzultácie sa môžu uskutočniť do 24 hodín od krízového momentu. Žovkva spomenul Budapeštianske memorandum z roku 1994, podľa ktorého boli Ukrajine poskytnuté bezpečnostné záruky zo strany Veľkej Británie, Ruska a Spojených štátov amerických výmenou za to, že sa Ukrajina vzdá jadrových zbraní. „Nechceme opakovať neslávnu skúsenosť s budapeštianskou dohodou, ktorá zostala obyčajnou deklaráciou,“ povedal.

Vzniká veliteľstvo NATO pre Ukrajinu
Video
Severoatlantická aliancia si odsúhlasila vznik nového veliteľstva na podporu Kyjeva (júl 2024). / Zdroj: NATO

S kým doteraz Ukrajina uzavrela bezpečnostnú zmluvu?

Kyjev podľa ukrajinskej prezidentskej kancelárie doteraz uzavrel 22 takýchto bilaterálnych dohôd, niekoľko ďalších plánuje podpísať v nasledujúcich mesiacoch. Česko tak bude 23. štátom. Ako prvá zmluva podpísala s Ukrajinou tento rok v januári Veľká Británia. Ešte počas februára sa k Londýnu pripojili Nemecko, Francúzsko, Dánsko, Kanada a Taliansko. Naposledy to boli dohody s Litvou, Estónskom, Poľskom a Luxemburskom. Dohodu s USA podpísal Zelenskyj 13. júna 2024 s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Objavili sa ale už špekulácie, že by táto dohoda mohla byť zrušená, ak by v Bielom dome Bidena po tohtoročných voľbách vystriedal Donald Trump. Na konci minulého mesiaca Ukrajina zmluvu podpísala aj s Európskou úniou. Slovenská republika zatiaľ bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou nepodpísala.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #NATO #bezpečnostná dohoda #Ukrajina