Kremeľ v sobotu 13. júla 2024 varoval, že rozmiestnenie amerických rakiet v Nemecku by mohlo spôsobiť, že európske hlavné mestá budú terčom ruských rakiet v opakovaní konfrontácie v štýle studenej vojny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov hovoril o „paradoxe“, v ktorom „Európa je cieľom našich rakiet, pričom naša krajina je cieľom amerických rakiet v Európe“.
Čítajte viac Stoltenberg sumarizoval výsledky summitu NATO„Máme dostatočnú kapacitu na zadržanie týchto rakiet, ale potenciálnymi obeťami sú hlavné mestá týchto krajín,“ povedal v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Rossija 1. Peskov tiež naznačil, že takáto konfrontácia by mohla podkopať Európu ako celok – rovnakým spôsobom, akým sa studená vojna skončila rozpadom Sovietskeho zväzu. „Európa sa rozpadá. Európa neprežíva najlepšie chvíle. V určitej konfigurácii je opakovanie histórie nevyhnutné,“ povedal.
Čítajte viac Kremeľ: Švajčiarsky mierový summit o bezpečnosti sú bez Ruska len prázdne rečiBiely dom v stredu 10. júla 2024 počas summitu NATO oznámil, že od roku 2026 bude v Nemecku pravidelne rozmiestňovať zbrane dlhého doletu vrátane riadených striel Tomahawk ako odstrašujúci prostriedok. „Uplatňovanie týchto pokročilých schopností bude demonštrovať záväzok Spojených štátov voči NATO a ich príspevok k európskemu integrovanému odstrašovaniu,“ uviedol Biely dom.
BGM-109 Tomahawk je americká manévrujúca podzvuková strela s plochou dráhou letu, s dlhým doletom, použiteľná za každého počasia.
Kremeľ už tento krok kritizoval a obvinil Washington zo smerovania studenej vojne a z priamej účasti na konflikte na Ukrajine. Ruské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že minister obrany Andrej Belousov telefonoval so svojím americkým náprotivkom Lloydom Austinom, kde diskutovali o znížení rizika „možnej eskalácie“.
Čítajte viac Kyjev chce usporiadať ďalší mierový summit ešte pred americkými voľbamiNemecký kancelár Olaf Scholz privítal rozhodnutie USA napriek kritike od sociálnych demokratov (jeho stran). Rozhodnutie predstavuje návrat amerických riadených striel do Nemecka po 20-ročnej neprítomnosti. Na obhajobu rozhodnutia Scholz novinárom na summite NATO povedal, že je to „niečo na odstrašenie a zabezpečenie mieru a je to nevyhnutné a dôležité rozhodnutie v správnom čase“. Nemecký minister obrany Boris Pistorius pre televíznu stanicu Deutschlandfunk povedal, že rozhodnutie o nasadení riešilo „veľmi vážnu medzeru“ v schopnostiach krajiny.
Čítajte viac NATO plánuje vytvoriť 50 nových brigád na obranu proti RuskuV reakcii na varovanie Kremľa, že rozmiestnenie rakiet USA by mohlo ohroziť európske hlavné mestá, hovorca ministerstva zahraničných vecí USA povedal, že Spojené štáty a NATO „neusilujú o vojenský konflikt s Ruskom… ale akákoľvek vojenská akcia namierená proti spojencovi NATO by vyvolala ohromujúcu odozvu“. Rusko je „najvýznamnejšou a priamou hrozbou pre bezpečnosť spojencov a pre mier a stabilitu v euroatlantickom priestore“, povedal hovorca a dodal, že „Rusko začalo túto vojnu a Rusko ju môže dnes ukončiť“.
Čítajte viac Medvedev vysvetlil, ako by nový „Majdan“ mohol dotlačiť Kyjev ku kapituláciiRozmiestnenie amerických balistických rakiet Pershing v 80. rokoch v západnom Nemecku na vrchole studenej vojny podnietilo rozsiahle demonštrácie, v ktorých protestovali státisíce ľudí. Americké rakety boli v Európe rozmiestnené aj po znovuzjednotení Nemecka až do 90. rokov. Po skončení studenej vojny však Spojené štáty výrazne znížili počet rakiet rozmiestnených v Európe, keďže hrozba z Moskvy ustupovala.
Nemecký časopis der Spiegel 12. júla napísal, že Bundeswehr spolu so spojencami z NATO v rámci operačného plánu Nemecko vyvíja schému presunu vojenského personálu do východnej Európy v prípade možného vojenského konfliktu medzi alianciou a Ruskom. Ak Rusko zaútočí na východné krídlo NATO smerom na Nemecko, bude potrebné do troch až šiestich mesiacov presunúť až 800 000 vojakov aliancie, ako aj viac ako 200 000 kusov rôznej techniky. Kľúčovou trasou pre vojenský konvoj zo západu na východ bude diaľnica A2, vedúca z mesta Oberhausen v Severnom Porýní-Vestfálsku po berlínsky okruh.