Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Česko chce pre armádu kúpiť takmer 900 Tatier

Nové automobily Tatra majú nahradiť zastaranú techniku. Možnosť pridať sa k tejto objednávke zvyšuje množstevnú zľavu.

11.07.2024 10:50
debata

Ministerstvo obrany Českej republiky (MO ČR) plánuje uzatvoriť rámcovú dohodu na nákup ťažkých nákladných automobilov Tatra T-815. Kúpiť by mohlo až 872 kusov za predpokladanú cenu 13,34 miliardy českých korún (približne 525 miliónov eur). Dohoda umožňuje, aby sa k nej pridali ďalší alianční partneri. Vážne o tom podľa českého rezortu obrany uvažuje Slovensko, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Česka armáda dostane tanky Leopard zadarmo Čítajte viac Česko za pomoc Ukrajine dostane ďalšie tanky Leopard 2 zadarmo

Cieľom je nahradiť zastaranú techniku, ktorá v armáde v mnohých prípadoch slúži už 40 rokov. Nákladné automobily bude rezort zaobstarávať podľa svojich finančných možností a aktuálnych potrieb armády. Podľa návrhu dohody so spoločnosťou Tatra Defence Systems s.r.o. môže ministerstvo do konca septembra 2031 nakúpiť 872 terénnych automobilov T-815 troch typov.

F-35 LIGHTING Čítajte viac Česko uzavrelo kontrakt na nákup 24 stíhačiek F-35

„Rámcová dohoda zároveň umožňuje, aby sa k nej pripojili aj alianční partneri, čo by znamenalo množstevnú zľavu aj pre české ministerstvo obrany. O pripojení sa k rámcovej dohode a spoločnom nákupe vážne uvažuje napríklad Slovensko,“ uviedlo české ministerstvo. Informáciu o objednávke chce ministerka obrany Jana Černochová predložiť vláde ešte tento mesiac.

Český vojak: Nemôžem prezradiť, čo na Lešti cvičíme
Video
Výcvik mnohonárodnej bojovej skupiny na Lešti (august 2023). / Zdroj: TV Pravda

Nákup nových nákladných áut by českej armáde podľa ministerstva pomohol zvýšiť jej prepravné kapacity, ale predovšetkým by znamenal nahradenie často značne zastaranej techniky. Prvých niekoľko desiatok kusov by armáda mohla dostať budúci rok. „Vozidlá budú používané na prepravu materiálu po ceste aj v teréne, využívané môžu byť aj pri nasadení Ozbrojených síl ČR v záchranných a humanitárnych operáciách,“ spresnil rezort s tým, že zabezpečenie prepravnej kapacity je pre fungovanie armády nevyhnutné.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Ozbrojené sily SR #Armáda Českej republiky