Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Pellegrini: S prezidentom Zelenským sme viedli otvorený a priamy rozhovor

Stretnutie prezidentov Slovenska a Ukrajiny sa konalo v noci na štvrtok počas summitu Severoatlantickej aliancie.

11.07.2024 07:10
debata

Podľa slovenského prezidenta Petra Pellegriniho viedli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským otvorený a priamy rozhovor, píše TASR. Na úvod tlačovej konferencie prezident SR uviedol, že Slovensko rovnako ako ostatných 31 krajín vyjadrilo podporu záverečnému dokumentu summitu. „Priebeh summitu nebol vôbec komplikovaný, nakoľko došlo k zhode všetkých členských krajín na definitívnom znení záverov, ktoré sú prezentované, a preto celá diskusia prebiehala skôr v tóne, kde jednotlivé členské krajiny potvrdzovali svoje pozície, svoje postoje, prezentovali svoje priority,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého boli postoje SR pretavené do záverečného dokumentu.

Czech Republic NATO US Blinken Čítajte viac Slovensko nemá problém so 40 mld. eur ročne pre Ukrajinu. Má však jednu podmienku

Slovensko podľa prezidenta súhlasilo aj s časťou vyhlásenia, v ktorej sa uvádza, že Ukrajina sa stane členom NATO pod podmienkou, že s tým budú spojenci súhlasiť. S ukrajinským prezidentom diskutovali o aktuálnej situácii na frontovej línii, pričom Pellegrini zdôraznil, že nemôže zachádzať do detailov vzhľadom k tomu, že šlo o rokovania za zatvorenými dverami. Prezident Zelenskyj ho však informoval, že niektoré pozície, alebo stav na frontovej línii okolo Charkova je odlišný ako ho prezentuje ruská strana.

Russia Ukraine War dron vojak Čítajte viac Slovensko posiela na Ukrajinu ďalšiu vojenskú techniku. Tentoraz špeciálne drony

Podľa Pellegriniho so Zelenským a členmi ukrajinskej vlády rokoval aj minister obrany Robert Kaliňák. „Hovorili o možnosti ďalších kontraktov pre slovenský vojenský priemysel, kde sa ukazuje, že rozhodnutie aj vlády Slovenskej republiky aj súkromného investora navýšiť kapacity pri výrobe munície alebo hlavní, alebo pri znásobení produkcie našich zbraňových systémov ako Zuzana a iné, sa ukazuje ako veľmi efektívne, pretože je extrémny záujem od viacerých členských krajín o dodávky našich zbraňových systémov alebo munície,“ uviedol prezident SR.

Petr Fiala Čítajte viac Na základe českej iniciatívy Ukrajina dostala 50 000 kusov munície

Spomenul aj českú muničnú iniciatívu, do ktorej podľa neho Slovensko neprispieva peniazmi, ale kapacitami, čo podľa jeho slov povedal aj ukrajinskému lídrovi. Zelenskyj sa informoval o zdravotnom stave slovenského premiéra Roberta Fica a privítal, že si premiéri oboch krajín telefonovali a dohodli sa na stretnutí vlád, ktoré sa na jeseň uskutoční na ukrajinskej strane. Na Ukrajinu by mal vycestovať aj Pellegrini, podľa ktorého by sa návšteva taktiež mohla konať na jeseň.

Pellegrini o rozhovore so Zelenským o podpore Ukrajiny
Video
Slovenský prezident Peter Pellegrini sa po prvý raz bilaterálne stretol s ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenským (28. júna 2024). / Zdroj: TASR

Pellegrini tiež potvrdil pripravenosť SR po útoku na detskú nemocnicu v Kyjeve 8. júla 2024 poskytnúť zdravotnú starostlivosť detským pacientom. „Sme pripravení, naše kapacity sú k dispozícii a je už len na ukrajinskej strane, či tieto kapacity využije, alebo nie,“ povedal prezident SR.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #NATO #Washington #Ukrajina #Peter Pellegrini #Volodymyr Zelenskyj