Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Podľa Blinkena sú stíhacie lietadlá F-16 na ceste na Ukrajinu

Podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena sa tam presúvajú z Dánska a Holandska.

11.07.2024 06:50
debata (1)

Stíhacie lietadlá F-16 budú podľa Blinkena lietať nad Ukrajinou už od tohto leta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým uviedol, že rozhodnutie o ďalších dodávkach stíhačiek by mohlo prísť už dnes. Obaja politici sa rozprávali v rámci trojdňového summitu NATO, ktorý sa koná vo Washingtone. Moskva chystané dodávky F-16 odsúdila. V najbližších dvoch dňoch bude podľa amerického ministra predstavený „neuveriteľne silný balík pre Ukrajinu“, ktorý vytvorí jasnú a pevnú cestu k ukrajinskému členstvu v NATO, píše Reuters.

F-16 Čítajte viac Noví holandskí ministri prisľúbili bezodkladné dodanie lietadiel F-16

Zelenskyj vyjadril presvedčenie, že bude rozhodnuté o ďalších dodávkach stíhacích lietadiel F-16 Ukrajine. Súčasne poďakoval za terajšie dodávky a prepravu stíhacích lietadiel. „Som vďačný Spojeným štátom, Dánsku a Holandsku za to, že podnikli praktické kroky na dosiahnutie cieľa všetkých Ukrajincov: Posilnenie ukrajinského letectva lietadlami F-16,“ uviedol na sociálnej sieti X. "Som vďačný Belgicku a Nórsku za ich záväzok poskytnúť nám svoje stíhačky F-16. Je to jasný signál, že schopnosť Ruska terorizovať ukrajinský ľud, mestá a obce sa bude naďalej znižovať, "dodal.

Systém Patriot, PVO Čítajte viac Biden: Krajiny NATO pošlú Ukrajine desiatky systémov protivzdušnej obrany

Stíhacie lietadlá západnej výroby patria medzi hlavnú vojenskú techniku a vybavenie, ktoré Ukrajina žiada od svojich spojencov pre obranu proti ruským inváznym vojskám. „Dnes pokračujeme v práci vo Washingtone. Najmä o lietadlách F-16 bude rozhodnuté veľmi skoro. Zvyšujeme počet lietadiel, ktoré má Ukrajina k dispozícii,“ uviedol vo svojom video prejave na platforme Telegram.

stíhačka F-16 Čítajte viac Ukrajinci nedovezú všetky lietadlá F-16 na svoje územie

Nemecký kancelár Olaf Scholz zdôraznil význam aliančnej podpory pre Ukrajincov. Vyhlásil, že každý členský štát bude musieť urobiť maximum. „Nemecko je najväčšou európskou krajinou v rámci NATO. To nám dáva veľmi zvláštnu zodpovednosť a môžem tu jasne povedať, že túto zodpovednosť budeme, ja ju budem plniť,“ povedal.

Dmytro Kuleba / Andrij Jermak / Péter Szijjártó / Čítajte viac Ukrajina nie je pripravená na kompromis s Ruskom

Nemenovaný zdroj z aliancie agentúre Reuters oznámil, že sa členské štáty zhodli na spoločnej deklarácii, ktorá bude obsahovať sľub pokračujúcej podpory Ukrajiny na jej „nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii“. Pripravená deklarácia ďalej potvrdzuje, že NATO „bude schopné pozvať Ukrajinu na vstup do aliancie hneď, ako sa spojenci dohodnú a budú splnené podmienky“, uviedol aliančný zdroj. Lídri NATO podľa informácií Reuters v dnešnom vyhlásení tiež označia Čínu za „rozhodujúceho pomocníka“ v ruskej vojne na Ukrajine s ohľadom na „takzvané neobmedzené partnerstvo a rozsiahlu podporu ruskej obrannej priemyselnej základne“.

Stíhačky F-16 na letisku v Kuchyni
Video
Stíhacie lietadlá F-16 testovali dráhu na vojenskom letisku v Kuchyni (10. júla 2024). / Zdroj: Pravda

Moskva západné plány na dodanie stíhačiek F-16 odsúdila. „Svedčí o tom, že Washington vedie vojnový gang,“ vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, ktorú citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS. Pripomenula, že prezident Vladimir Putin predtým vyhlásil, že dodávky nových zbraní Ukrajine, vrátane stíhačiek F-16, budú len preťahovať terajšie boje. List Kommersant napísal, že Ukrajina má dostať okolo 60 stíhačiek F-16 z Belgicka, Dánska, Holandska a Nórska.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Holandsko #Dánsko #Ukrajina #vojna na Ukrajine #stíhačka F-16