Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Tomahawky a SM-6: USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť v Európe

USA a Nemecko dohodli umiestniť riadené strely Tomahawk v Európe, posilňujúc tak obranu proti potenciálnym hrozbám vojenskej povahy.

12.07.2024 11:00
Taurus Foto:
Taurus sú presné zbraňové systémy nemecko-švédskej výroby odpaľované zo vzduchu a schopné zasahovať ciele až do vzdialenosti 500 kilometrov. Na archívnej snímke z 13. septembra 2017, ktorú poskytlo juhokórejské ministerstvo obrany riadená strela Taurus letí počas cvičenia pri západnom pobreží Južnej Kórey.
debata

USA posilnia ochranu partnerských krajín NATO v Európe. Za týmto účelom budú v Nemecku od roku 2026 dočasne umiestnené riadené strely typu Tomahawk a ďalšie zbrane dlhého dosahu, uvádza sa v spoločnom vyhlásení USA a Nemecka, ktoré bolo zverejnené pred začiatkom stredajších rokovaní na summite NATO vo Washingtone.

V dokumente sa tiež spomínajú protilietadlové rakety SM-6 a novo vyvíjané nadzvukové zbrane, „ktoré majú výrazne väčší dosah ako súčasné pozemné systémy v Európe“.

Pellegrini sa vo Washingtone stretol so Zelenským
Video

Strely s plochou dráhou letu, podobne ako nemecký zbraňový systém Taurus, sú schopné preniknúť hlboko do nepriateľského územia a zničiť dôležité ciele, ako veliteľské stanovištia, bunkre a radarové systémy. Zatiaľ čo rakety Tomahawk sa vypúšťajú z lodí alebo ponoriek, u rakiet Taurus sa používajú lietadlá.

Medvedev Čítajte aj Medvedev vysvetlil, ako by nový „Majdan“ mohol dotlačiť Kyjev ku kapitulácii

Po začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu vo februári posilnili USA pod vedením prezidenta Joea Bidena stavy vojakov v Nemecku a ďalších krajinách Európy. Biden opakovane uisťuje, že Spojené štáty si pevne stoja za svojimi záväzkami a budú brániť každý kúsok územia NATO.

Šéf Bieleho domu Joe Biden, slovenský prezident... Foto: NATO
Biden, Pellegrini, Stroltenberg Šéf Bieleho domu Joe Biden, slovenský prezident Peter Pellegrini a generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg na summite NATO vo Washington.

To by sa však mohlo zmeniť v prípade opätovného víťazstva republikána Donalda Trumpa v novembrových voľbách. Počas svojho pôsobenia v Bielom dome (2017 – 2021) i v aktuálnej predvolebnej kampani opakovane kritizoval príliš nízke výdavky na obranu zo strany európskych spojencov a pohrozil, že USA nebudú garantovať ochranu krajinám NATO, ktoré si neplnia svoje finančné záväzky.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Nemecko #USA #NATO #riadená strela