Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Taliansko investuje 7,5 miliardy eur do nových stíhačiek Eurofighter

Taliansko investuje 7,5 miliardy eur do 24 nových stíhačiek Eurofighter, ktoré nahradia staršie modely do roku 2034.

09.07.2024 16:39
Kucova airbase Foto:
Ako prvé lietadlá budú zo základne Kucova operovať talianske Eurofightery, americké vrtuľníky Black Hawk a turecké drony Baraktar.
debata

Taliansko plánuje v priebehu nasledujúcich 11 rokov vynaložiť takmer 7,5 miliardy eur na 24 nových stíhačiek typu Eurofighter. Chce tak preklenúť obdobie, kým spolu s Japonskom a Britániou vyvinú nový typ lietadla. S odvolaním sa na dokument ministerstva obrany.

Toto obstarávanie obnoví letku talianskych vzdušných síl, ktorá by inak bola oslabená po vyradení starnúcich stíhačiek typu Eurofighter a Tornado. Tie by mali slúžiť do roku 2028.

Stíhačka Eurofighter Typhoon počas vojenského... Foto: SITA/AP, Mindaugas Kulbis
NATO / Stíhačka / Eurofighter Typhoon / Stíhačka Eurofighter Typhoon počas vojenského cvičenia NATO v litovskom vzdušnom priestore, september 2023

Dvojmotorové nadzvukové stíhačky typu Eurofighter Typhoon vyrába nemecké, britské, talianske a španielske konzorcium spoločností Airbus, BAE Systems a Leonardo. Vzhľadom na to, že ide o objednávku talianskych vzdušných síl, bude hlavným dodávateľom talianska spoločnosť Leonardo.

„Program bude mať viacročný časový rámec vývoja približne v rokoch 2024 – 2034… v celkovej sume 7477,3 milióna eur,“ uvádza sa v dokumente talianskeho ministerstva obrany.

zasiahnutá detská nemocnica, vojna na Ukrajine, Kyjev, ruské bombardovanie Čítajte aj Zasadnutie OSN k ruskému raketovému útoku na detskú nemocnicu

Dokument obsahuje aj informáciu, že financovanie vo výške 690 miliónov eur je už zabezpečené, zatiaľ čo zvyšných 6,8 miliardy eur sa bude financovať prostredníctvom zatiaľ nešpecifikovaných opatrení. Zmluva o obstarávaní okrem toho zahŕňa technickú podporu pre nové stíhačky, ako aj výcvik personálu.

Príslušné parlamentné výbory majú vydať oficiálne stanovisko a otvoriť tak cestu ku konečnému schváleniu plánovaného obstarávania do polovice augusta.

Rusko India premiér Módí návšteva Čítajte aj Prekvitajúce vzťahy Indie a Ruska: Prečo je Módího návšteva Moskvy dôležitá?

Táto objednávka umožní Taliansku preklenúť obdobie medzi starším typom stíhačiek Eurofighter a novým modelom vyvíjaným v rámci iniciatívy Global Combat Air Programme (GCAP), na ktorej Rím spolupracuje s Britániou a Japonskom. Tieto stíhačky novej generácie by mali podľa očakávaní vstúpiť do prevádzky v roku 2035.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Eurofighter