Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Bielorusko a Čína vykonávajú spoločné vojenské cvičenie blízko hranice s Poľskom

Cvičenie sa uskutočňuje len niekoľko kilometrov od hranice krajiny Severoatlantickej aliancie - Poľska

09.07.2024 07:10
debata

Cvičenie sa začalo v predvečer summitu NATO, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na komuniké bieloruského a čínskeho ministerstva obrany. Nie je jasné, koľko vojakov sa cvičenia zúčastní, dodal Reuters.

Bielorusko, vagnerovci Čítajte viac Bielorusko je pripravené použiť v prípade ohrozenia jadrové zbrane

„Udalosti vo svete sú alarmujúce, situácia je neutešená, preto budeme cvičiť nové formy a metódy plnenia taktických úloh,“ citovalo bieloruské ministerstvo obrany generálmajora Vadima Denisenka, veliteľa bieloruských síl špeciálnych operácií. Ministerstvo na sociálnej sieti tiež zverejnilo snímky z príletu čínskych vojakov. Bolo to prvýkrát, čo na bieloruskom vojenskom letisku pristalo čínske lietadlo, upozornili pozorovatelia z opozičného projektu Belaruski Hajun, ktorý monitoruje pohyby predovšetkým ruskej vojenskej techniky v krajine.

Russia Nuclear Drills Čítajte viac Rusko oznámilo začiatok druhej fázy cvičenia zahŕňajúceho taktické jadrové zbrane

Cvičenie s kódovým označením „Útočiaci sokol“ sa koná vo vojenskom priestore blízko mesta Brest a potrvá do 19. júla. V rámci protiteroristického cvičenia majú vojaci nacvičovať nočné pristátia, prekonávania vodných prekážok a operácie v zastavaných oblastiach. „Spoločný výcvik má za cieľ zlepšiť zladenie zúčastnených jednotiek a prehĺbiť praktickú spoluprácu medzi oboma armádami,“ uviedlo čínske ministerstvo.

Severná Kórea, raketomet, KĽDR Čítajte viac SIPRI: Čína a KĽDR za posledný rok opäť zväčšili svoj jadrový arzenál

Bieloruské ministerstvo obrany v ďalšom príspevku na sociálnej sieti Telegram tvrdilo, že zoskupenie síl NATO na hranici s Bieloruskom sa rýchlo zväčšuje, čo zvyšuje napätie v regióne. „Naša krajina prijíma všetky možné opatrenia, aby zabránila eskalácii. Ak však niekto prekročí naše hranice, reakcia bude tvrdá,“ vyhlásilo.

Ruskí a bieloruskí vojaci na spoločnom cvičení
Video
Ruské a bieloruské jednotky na spoločnom vojenskom cvičení v decembri 2022. / Zdroj: Ruské ministerstvo obrany

Reuters pripomenul, že na summite NATO vo Washingtone sa stretávajú predstavitelia 32 členských krajín, aby rokovali o ďalšej vojenskej a finančnej podpore Ukrajiny, ktorá sa už viac ako dva roky bráni ruskej agresii. Bielorusko dovolilo Rusku použiť svoje územie ako nástupište na inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Čína #bielorusko #vojenské cvičenie