Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Prekvitajúce vzťahy Indie a Ruska: Prečo je Módího návšteva Moskvy dôležitá?

Módího návšteva Moskvy posilňuje ekonomické a vojenské partnerstvo s Ruskom.

09.07.2024 06:30
Rusko India premiér Módí návšteva Foto: ,
Na snímke sprava ruský prezident Vladimir Putin a indický premiér Naréndra Módí počas neformálneho stretnutia v rezidencii Novo-Ogarjovo na okraji Moskvy v pondelok 8. júla 2024. FOTO TASR/AP
debata

Indický premiér Naréndra Módí sa v pondelok na neformálnej schôdzke stretol v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom – v rámci svojej prvej návštevy Ruska od začiatku jeho invázie na Ukrajinu.

Módího opätovne zvolili za predsedu vlády najľudnatejšej krajiny sveta minulý mesiac. Po tom, čo sa v Moskve stretol s predstaviteľmi tamojšej indickej komunity, ho Putin prijal vo svojej rezidencii Novo-Ogarjovo na okraji ruskej metropoly. Obaja lídri tam spolu pili na terase čaj, previezli sa po pozemku v golfovom vozíku a navštívili tamojšie konské stajne.

Putin a Módi Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Na snímke sprava ruský prezident Vladimir Putin...
Módí Putinovi povedal, že návšteva Moskvy je pre neho „potešujúcim momentom“ a poďakoval mu za jej naplánovanie. Zároveň uviedol, že sa teší aj na utorkové oficiálne rokovania, ktoré „naďalej upevnia väzby priateľstva medzi Indiou a Ruskom“. Módí na platforme X zverejnil aj fotografiu, na ktorej sa objíma s Putinom.

Ruský prezident nazval Módího „drahým priateľom“ a uviedol, že je z jeho návštevy „veľmi šťastný“.

Strategické partnerstvo a globálne súvislosti

Moskva zostáva kľúčovým dodávateľom lacnej ropy a zbraní do Indie, izolácia Kremľa od Západu a prekvitajúce priateľstvo s Pekingom však ovplyvnili aj jej dlhoročné partnerstvo s Naí Dillí.

Spojené štáty si vybudovali silné vzťahy s Indiou, ktorú považujú za vplyvného partnera vzhľadom na rozmach Číny. Americký prezident Joe Biden pozval Módího na štátnu návštevu USA pred rokom.

vojna na Ukrajine, Rusko, voľby Čítajte aj Posttraumatická stresová porucha je znovu problémom aj v Ruskej federácii

Módí naposledy navštívil Rusko v roku 2019 a o dva roky neskôr prijal Putina v Naí Dillí – len niekoľko týždňov predtým, než Moskva spustila svoju ofenzívu na Ukrajine.

Indický premiér Naréndra Módi víta svojich... Foto: SITA/AP, Manish Swarup
módi Indický premiér Naréndra Módi víta svojich priaznivcov pri príchode do sídla svojej strany Dillí v utorok 4. júna 2024.

India sa vyhla explicitnému odsúdeniu Ruska v súvislosti s jeho krokmi na Ukrajine a zdržala sa aj v prípade rezolúcií OSN zameraných proti Moskve.

dron Čítajte aj Poľsko a Južná Kórea rokujú o veľkom obchode s bezpilotnými lietadlami

Spojené štáty vyzvali v pondelok indického premiéra, aby počas návštevy Moskvy a stretnutia s Putinom v predvečer summitu NATO vo Washingtone zdôraznil územnú celistvosť Ukrajiny.

„Vyzvali by sme Indiu, tak ako každú krajinu, ktorá sa zapája do dialógu s Ruskom, aby dala jasne najavo, že riešenie konfliktu na Ukrajine musí byť v súlade s Chartou OSN s rešpektom k územnej celistvosti Ukrajiny,“ povedal reportérom hovorca americkej diplomacie Mathew Miller.

Z Ruska odcestuje Módí do Viedne, pričom rakúsku metropolu navštívi ako prvý indický líder od návštevy vtedajšej indickej premiérky Indiry Ghándíovej v roku 1983.

debata chyba