Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Zasadnutie OSN k ruskému raketovému útoku na detskú nemocnicu

Bezpečnostná rada OSN bude v utorok zasadať kvôli raketovému útoku na detskú nemocnicu v Kyjeve, ktorý zabil 36 ľudí.

08.07.2024 20:42
zasiahnutá detská nemocnica, vojna na Ukrajine,... Foto: ,
Záchranári, dobrovoľníci a zdravotnícki pracovníci, niektorí v zakrvavených uniformách, čistia trosky a pátrajú po obetiach po tom, čo ruská raketa zasiahla hlavnú detskú nemocnicu Okhmadit v Kyjeve na Ukrajine, 8. júla 2024.
debata

V utorok sa uskutoční zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s pondelkovým raketovým útokom, pri ktorom bola zasiahnutá detská nemocnica v Kyjeve. Stretnutie sa uskutoční na žiadosť Británie, Francúzska, Ekvádoru, Slovinska a Spojených Štátov.

„Vyjadríme sa k zbabelému a zvrhlému útoku Ruska na nemocnicu,“ uviedla veľvyslankyňa Veľkej Británie pri OSN Barbara Woodwardová na sieti X.

O mimoriadne zasadnutie v pondelok žiadal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ukrajina iniciuje mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v dôsledku ruského útoku na civilnú infraštruktúru vrátane detskej nemocnice,“ napísal prezident na sieti X.

Ukrajinský líder v príspevku uviedol, že Rusko musí niesť zodpovednosť za tieto útoky a ruský prezident Vladimir Putin za vydanie rozkazov na ich vykonanie. Podľa Zelenského zakaždým, keď sa vyskytnú pokusy o mierové rokovania s Putinom, Rusko odpovie útokmi na domy a nemocnice.

vojna na Ukrajine, Rusko, voľby Čítajte aj Posttraumatická stresová porucha je znovu problémom aj v Ruskej federácii

„To je dôvod, prečo Rusko k mieru môžeme len prinútiť, a to dosiahneme jedine spolu so všetkými na svete, ktorí sa skutočne usilujú o mier. Vyžaduje si to dostatočnú podporu, odhodlanie a spoločný postup a obranu – bok po boku,“ uviedol ukrajinský prezident.

Ukrajinská helikoptéra zasypala ruské pozície raketami
Video

Ruské sily v pondelok uskutočnili rozsiahle raketové útoky na rôzne ukrajinské mestá vrátane metropoly Kyjev, kde bola zasiahnutá aj detská nemocnica. Pri ruských útokoch zahynulo najmenej 36 ľudí. Rusi tvrdia, že nemocnicu zasiahla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany.

debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #vojna na Ukrajine #raketové útoky