Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajina a Poľsko podpísali bezpečnostnú dohodu

Vo Varšave dnes podpísali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a poľský premiér Donald Tusk Dohodu o bezpečnostnej spolupráci medzi Ukrajinou a Poľskou republikou.

08.07.2024 17:00
debata

Od začiatku ruskej vojny na Ukrajine poskytlo Poľsko Ukrajine celkovo 44 vojenských balíkov rôznych druhov zbraní a streliva v hodnote viac ako 4 miliardy eur. Poľsko tento rok poskytne niekoľko ďalších balíčkov vojenskej pomoci a podľa dohody sa zaväzuje pokračovať v podpore Ukrajiny počas desiatich rokov platnosti dokumentu. Poľsko zváži poskytnutie Ukrajine minimálne jednej ďalšej letky MiG-29 (14 stíhačiek). Prvýkrát v rámci už podpísaných bilaterálnych bezpečnostných dohôd umožňuje zachytenie rakiet a dronov vo vzdušnom priestore Ukrajiny odpálených smerom na Poľsko.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu

Bezpečnostná dohoda tiež po prvýkrát počíta s vytvorením Ukrajinskej légie – personálu Bezpečnostných a obranných síl Ukrajiny, ktorý sa má vycvičiť v Poľsku, ktorý bude otvorený pre ukrajinských občanov s prechodným pobytom v Poľsku a iných krajinách. Dohoda obsahuje silný blok o spolupráci v obrannom priemysle vrátane umiestnenia výrobných zariadení poľských obranných spoločností na Ukrajine a skúmania ďalších príležitostí pre spoločnú obrannú výrobu.

Joe Biden, Zelenskyj, vojna na Ukrajine, Paríž Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislosti

Poľsko bude aj naďalej prevádzkovať logistický uzol POLLOGHUB a využívať potenciál LITPOLUKRBRIG na posilnenie ozbrojených síl Ukrajiny. Dokument má za cieľ posilniť spoluprácu v nevojenskej sfére, najmä v oblasti spravodajstva, kybernetickej bezpečnosti, námornej a informačnej bezpečnosti a obrany kritickej infraštruktúry. Samostatné bloky dohody sa týkajú hospodárskej obnovy a rekonštrukcie, hraničnej infraštruktúry a rozvoja tranzitného potenciálu.

Zelenskyj Čítajte viac Ukrajina a Japonsko majú spoločnú bezpečnostnú dohodu

Politická spolupráca zahŕňa otázky európskej integrácie, implementáciu ukrajinského mierového plánu, sankcie, kompenzáciu strát Ukrajiny a postavenie agresora pred súd. Poľsko jasne potvrdzuje svoju podporu členstvu Ukrajiny v EÚ a NATO. Dokument bol podpísaný v duchu Spoločnej deklarácie G7 o podpore pre Ukrajinu prijatej vo Vilniuse 12. júla 2023.

Ukrajinský tank sa vrhol do súboja proti trom ruským
Video
Tankový duel sa odohral na avdijivskom smere (marec 2024). / Zdroj: Telegram / ButusovPlus

Celkovo má Ukrajina uzatvorených už 21 bilaterálnych bezpečnostných dohôd s týmito krajinami: Spojené kráľovstvo, Nemecko, Francúzsko, Dánsko, Kanada, Taliansko, Holandsko, Fínsko, Lotyšsko, Španielsko, Belgicko, Portugalsko, Švédsko, Island, Nórsko, Japonsko, Spojené štáty americké, Estónsko, Litva, Poľsko a Európska únia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #Donald Tusk #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj