Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Nemecko zvažuje povinnú vojenskú službu aj pre ženy pre dosiahnutie rovnosti

Nemecko zvažuje povinnú vojenskú službu aj pre ženy. Generál Breuer tvrdí, že by to zvýšilo rovnosť a pokrylo potreby armády.

04.07.2024 17:11
Ukrajina / Armáda / Vojačky / Lodičky / Opätky / Foto: ,
Príslušníčky ukrajinských ozbrojených síl pri nácviku pochodu na vojenskú prehliadku k výročiu vyhlásenia nezávislosti 2. júla 2021
debata

Generálny inšpektor nemeckých ozbrojených síl Carsten Breuer navrhol, aby boli do povinnej vojenskej služby v Nemecku v prípade jej obnovenia zaradené aj ženy, dosiahla by sa tak podľa neho rovnosť. Branná povinnosť momentálne v Nemecku nie je, no ministerstvo obrany hovorí o potrebných zmenách.

Nemecko zrušilo brannú povinnosť v roku 2011, no zákon naďalej umožňuje povinnú vojenskú službu v prípade vojny alebo iného ohrozenia. Ruská invázia na Ukrajinu v poslednom čase znovu upriamila pozornosť na nedostatky nemeckej armády a podnietila diskusiu o opätovnom zavedení povinnej vojenskej služby.

Nemecký tank Leopard 2A6 na vojenskej... Foto: SITA/AP, Mindaugas Kulbis
Tank / Leopard 2A6 / NATO / Nemecko / Nemecký tank Leopard 2A6 na vojenskej prehliadke v litovskom meste Vilnius 24. novembra 2023

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v júni predstavil plán nového modelu vojenskej služby, vďaka ktorému sa doplnia vyčerpané stavy armády. Tento plán by zaviedol povinnú registráciu, v ktorej by mladí muži museli uviesť svoju ochotu a schopnosť vykonávať vojenskú službu.

U mladých žien by to mohlo byť dobrovoľné. Minister túto myšlienku opísal ako „výberovú vojenskú službu“, ktorá má umožniť armáde povolávať na výcvik len „tých najschopnejších, najvhodnejších a najmotivovanej­ších“.

Nemecký ministrer obrany Boris Pistorius Foto: SITA/AP, Daniel Löb
y Boris Pistorius Nemecký ministrer obrany Boris Pistorius

Nový model bude zrejme pozostávať zo šesťmesačnej základnej vojenskej služby s možnosťou dodatočnej dobrovoľnej vojenskej služby v trvaní do 17 mesiacov.

Breuer, ktorý je najvyššie postaveným dôstojníkom nemeckej armády, uznal, že zahrnutie žien do povinnej služby si vyžaduje primeranú politickú a spoločenskú diskusiu. Pistoriusov nový model brannej povinnosti podporil.

Hizballáh Čítajte aj Hizballáh zastaví útoky, ak sa v Gaze dosiahne prímerie

Vzhľadom na potreby strategického plánovania v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO) je podľa Breuera nevyhnutné rozvíjať v armáde rôzne spôsobilosti. Nemecko je totiž dôležitým centrom pre Alianciu a krajina v súčasnosti potrebuje viac ako 400.000 dočasných aj profesionálnych vojakov a záložníkov.

META Čítajte aj Meta čelí obvineniu EÚ z porušovania zákona o digitálnych trhoch

Na pokrytie tejto potreby mu chýba približne 100.000 ďalších záložníkov, čo by sa mohlo spočiatku dosiahnuť práve prostredníctvom nového modelu, uviedol generál. Zdôraznil však, že aj tak treba počítať s povinnými prvkami v službe.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #povinná vojenská služba #vojačky