Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Americké vojenské základne v Európe zvýšili pohotovosť kvôli teroristickým hrozbám

Americké vojenské základne v Európe sú v stave zvýšenej pohotovosti kvôli teroristickým hrozbám,

02.07.2024 14:52
USA Rusko Afganistan Taliban Pentagón DNI-CIA Foto: ,
Na archívnej snímke z 30. novembra 2017 americkí vojaci v provincii Logar, východne od Kábulu
debata

Niekoľko amerických vojenských základní v Európe bolo cez víkend pre obavy z teroristických útokov uvedených do stavu zvýšenej pohotovosti.

Prestrelka na bojisku: americký Bradley v službách Ukrajincov verzus Rusi
Video

Pentagón vyhlásil na týchto základniach štvrtý z piatich stupňov ohrozenia Charlie, ktorý znamená bezprostrednú hrozbu terorizmu. Uplatňuje sa, keď dôjde k incidentu alebo ak sú k dispozícii informácie o vysokej pravdepodobnosti teroristických útokov alebo že ich cieľom je vojenský personál alebo vojenské objekty. Nad ním je už len stupeň delta.

Zvýšenie úrovne ochrany sa týka aj základne v Stuttgarte, kde sídli velenie americkej armády v Európe (USEUCOM). Podľa portálu Stars & Stripes dostali pokyny na zvýšenie úrovne ochrany i ďalšie americké základne v Nemecku, vrátane leteckej základne Ramstein, ako aj základne v Rumunsku a Bulharsku. Úroveň ochrany bola zvýšená aj na leteckej základni Aviano v Taliansku.

TANKOVE DNI LAUGARICIO CV90120 Čítajte aj Ľahký tank CV90120 môže posilniť slovenskú obranu

Jeden z amerických predstaviteľov, pôsobiaci na základni v Európe uviedol, že takúto úroveň ohrozenia nebola vyhlásená „najmenej desať rokov“. Zvyčajne to podľa neho znamená, že armáda dostala avízo o „aktívnej a dôveryhodnej“ hrozbe.

Iskander-M / Nukleárna zbraň / Atómová zbraň / Čítajte aj Rusko tvrdí, že na ukrajinskom letisku zničilo päť stíhačiek Su-27

Hovorca USEUCOM Dan Day sa pre CNN odmietol vyjadriť k zvýšenému stupňu ochrany základní. Uviedol, že USEUCOM „neustále vyhodnocuje mnohé faktory, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť amerického vojenského personálu v zahraničí“ a v rámci toho prijíma opatrenia na jej zaistenie.

Nie je známe, na základe akých informácii bola sprísnená ochrana amerických vojenských objektov v Európe. Možným terčom teroristických útokov by však mohli byť blížiace sa letné olympijské hry v Paríži a alebo prebiehajúce majstrovstvá Európy vo futbale v Nemecku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Európa #teroristická hrozba #americké vojenské základne