Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ruské námorné operácie pri Írskom mori zahrňovali dve misie ponoriek triedy Paltus

Od invázie na Ukrajinu ruské ponorky triedy Paltus uskutočnili dve misie v blízkosti Írskeho mora.

02.07.2024 13:33
ponorka Krasnodar Foto:
Ponorka Krasnodar je súčasťou ruskej Čiernomorskej flotily.
debata

Ruské útočné ponorky uskutočnili v blízkosti Írskeho mora od začiatku invázie na Ukrajinu v 2022 dve misie, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním na tri osoby oboznámené so záležitosťou.

K prvému nasadeniu ruskej ponorky triedy Paltus v blízkosti Írskeho mora došlo približne pred rokom a pol, zatiaľ čo druhý prípad sa odohral nedávno.

Ponorka triedy Paltus je dieselelektrická útočná ponorka schopná odpaľovať ruské riadené rakety s plochou dráhou letu Kalibr, ako aj torpéda a námorné míny.

Rusko v roku 2022 oznámilo, že jeho námorníctvo uskutoční rozsiahly súbor cvičení, do ktorých sa zapoja všetky jeho flotily od Tichého oceánu až po Atlantik. V tom istom roku britské ministerstvo obrany informovalo, že ruská Čiernomorská flotila premiestnila niektoré svoje ponorky triedy Paltus z prístavu v Sevastopole na anektovanom ukrajinskom polostrove Krym do Novorossijska na juhu Ruska.

Počas ruskej invázie na Ukrajinu utrpela ruská Čiernomorská flotila vážne straty v dôsledku útokov ukrajinských rakiet a námorných dronov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Írske more