Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Bielorusko je pripravené použiť v prípade ohrozenia jadrové zbrane

Podľa bieloruskej agentúry BELTA to vyhlásil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl - prvý námestník ministra obrany generálmajor Pavel Muravejko

02.07.2024 09:45
debata (8)

Vo vysielaní bieloruského televízneho kanála ONT sa Muravejko vyjadroval k medzinárodnej diplomacii, vrátane vojenskej. Najprv vysvetlil divákom, prečo existuje na svete tak veľa zbraní a s akým účelom ich vojensko-priemyselný komplex stále vyrába viac a viac. „Zbrane sú drahé hračky, s ktorými sa chcú veľmi hrať nadnárodné korporácie a výrobcovia. Vojny sa začínajú preto, aby sa vojensko-priemyselný komplex mohol ďalej budovať a rozvíjať. Militarizácia bola umelo vytvorená,“ zdôraznil.

Lithuania Germany NATO Čítajte viac Poľsko a Pobaltie žiadajú silnejšiu ochranu hraníc EÚ

Muravejko neskôr zanalyzoval geopolitickú situáciu východnej Európy, pričom za jej stav pravdepodobne môže Poľsko. Poznamenal: „Hororový príbeh je nakreslený v podobe Ruskej federácie, ktorá údajne ohrozuje pobaltské krajiny, údajne ohrozuje Poľsko a údajne sa chce vo všeobecnosti vrátiť k rozdeleniu území pred Postupimom.“

Russia Nuclear Drills Čítajte viac Rusko oznámilo začiatok druhej fázy cvičenia zahŕňajúceho taktické jadrové zbrane

Predniesol medzinárodnú diplomatickú taktiku Bieloruska: „Máme múdreho vodcu. Máme úplne adekvátnu politiku, ktorá nám umožňuje nezachádzať do extrémov a ponáhľať sa s militarizáciou. Problém je komplexný. Diplomaciou je budovanie vzťahov s rôznymi krajinami a organizáciami. Prejde len pár dní a Bieloruská republika sa stane riadnym členom Šanghajskej organizácie spolupráce. A myslím si, že (Poľsko) chce okrem iného zabrániť tejto udalosti, ktorá sa de facto už stala. Alebo v každom prípade hodiť muchu z masti do dnes otvoreného pohára s medom. Okrem diplomacie a komunikácie s inými krajinami existuje aj vojensko-technická spolupráca. Ďalšou možnosťou je účasť v medzinárodných organizáciách a iných subjektoch. V našom prípade je to Zväzový štát s Ruskou federáciou, Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti,“ poznamenal Muravejko.

Ruskí a bieloruskí vojaci na spoločnom cvičení
Video
Ruskí a bieloruskí vojaci na spoločnom cvičení v decembri 2022. / Zdroj: Ruské ministerstvo obrany

Náčelník bieloruského generálneho štábu nezabudol ani na úlohu ozbrojených síl, ktoré majú k dispozícii aj taktické jadrové zbrane. Dokonca ich nebude ani váhať použiť. Je však možné predpokladať, že to nebude bez povolenia svojho väčšieho brata – Ruska. Generálmajor sa tak pridal k rétorike hrozieb použitia jadrových zbraní, ak by došlo k väčšej eskalácii vojny na Ukrajine.

„Jedným z najnovších argumentov a téz, ktoré pôsobia odstrašujúco, je návrat nestrategických jadrových zbraní na územie našej krajiny. Naučili sme sa používať tieto zbrane. Vieme veľmi dobre, ako ich použiť. Sme toho schopní. A môžete si byť istí: urobíme to, ak bude ohrozená suverenita a nezávislosť našej krajiny,“ povedal Pavel Muravejko.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #taktické jadrové zbrane