Južná Kórea, Spojené štáty americké a Japonsko začali vo štvrtok svoje prvé trojstranné vojenské cvičenie týkajúce sa viacerých oblastí, oznámil juhokórejský zbor náčelníkov štábov. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Jonhap.
Čítajte viac Podľa Soulu severokórejskí vojaci prekročili demarkačnú líniuTrojdňové cvičenie s názvom Freedom Edge (Hrana slobody) sa začalo v medzinárodných vodách južne od juhokórejského ostrovného letoviska Čedžu po tom, ako sa ministri obrany týchto troch krajín začiatkom júna dohodli na priebehu manévrov v súlade s minuloročnou dohodou ich lídrov. Ide o súčasť úsilia o posilnenie bezpečnostnej spolupráce proti hrozbám zo strany Severnej Kórey, ktorá nedávno prehĺbila svoje vzťahy s Ruskom.
Čítajte viac Južná Kórea reaguje na odpadkové balóny z KĽDR: Zrušenie vojenskej dohodyNa cvičení sa zúčastňujú rôzne vojnové lode a lietadlá vrátane americkej lietadlovej lode USS Theodore Roosevelt, juhokórejského torpédoborca Sung-jong a japonského vrtuľníkového torpédoborca JS Ise. „Freedom Edge vyjadruje vôľu Južnej Kórey, USA a Japonska podporovať trojstrannú interoperabilitu a chrániť slobodu v záujme mieru a stability v indo-pacifickom regióne vrátane Kórejského polostrova,“ uviedol juhokórejský zbor náčelníkov štábov.
USS Theodore Roosevelt (CVN-71) je lietadlová loď Námorníctva Spojených štátov amerických triedy Nimitz, ktorá pôsobí v aktívnej službe od roku 1986. Jedná sa o štvrtú postavenú loď tejto triedy. Loď je pomenovaná podľa 26. prezidenta USA Theodora Roosevelta, jedná sa celkovo o tretie takto pomenované americké plavidlo.
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol, americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kišida sa vlani v auguste počas stretnutia v Camp Davide dohodli na pravidelných „každoročných, pomenovaných a viacdoménových“ trojstranných vojenských cvičeniach, ktoré budú súčasťou úsilia o odradenie narastajúcich jadrových a raketových hrozieb zo strany KĽDR.
Minulý týždeň sa v Pchjongjangu uskutočnil samit severokórejského vodcu Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorom títo dvaja lídri podpísali zmluvu o „komplexnom strategickom partnerstve“, ktorá vyzýva na vojenskú pomoc v prípade napadnutia jedného z nich. Soul, Washington a Tokio rozširujúcu sa vojenskú spoluprácu medzi Moskvou a Pchjongjangom spoločne odsúdili.