Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Erdogan kritizuje západ za podporu izraelských plánov proti Libanonu

Erdogan kritizuje Západ za podporu izraelských plánov proti Libanonu a varuje pred katastrofickými dôsledkami rozšírenia vojny.

26.06.2024 18:30
Recep Tayyip Erdogan Foto: ,
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
debata

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu kritizoval západné mocnosti za to, že podporujú údajné izraelské plány zaútočiť na Libanon a „rozšíriť vojnu“ do celého regiónu.

„Izrael sa teraz zameriava na Libanon a vidíme, že západné mocnosti v zákulisí potľapkávajú Izrael po pleci a dokonca ho podporujú,“ povedal Erdogan poslancom svojej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Foto: SITA/AP, Leo Correa
izrael, libanon

Dodal, že plány izraelského premiéra Benjamina Netanjahua „rozšíriť vojnu do regiónu povedú k veľkej katastrofe“.

Na izraelsko-libanonských hraniciach sa v posledných dňoch stupňuje napätie, pričom posledných osem mesiacov pokračuje ostreľovanie izraelských síl s militantmi hnutia Hizballáh paralelne s vojnou v Pásme Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: SITA/AP, Shaul Golan
Benjamin Netanjahu Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Hizballáh podporovaný Iránom pred dvoma týždňami odpálil proti Izraelu dosiaľ najviac rakiet a bezpilotných lietadiel ako reakciu na izraelský nálet, pri ktorom zahynul vysokopostavený veliteľ hnutia.

Šéf izraelskej diplomacie Jisrael Kac minulý týždeň pohrozil Hizballáhu zničením v prípade „totálnej vojny“. „Sme veľmi blízko momentu, keď sa rozhodneme zmeniť pravidlá hry proti Hizballáhu a Libanonu. V totálnej vojne bude Hizballáh zničený a Libanon bude tvrdo zasiahnutý,“ povedal.

Stúpenci Iránom podporovanej skupiny Hizballáh... Foto: SITA/AP, Hussein Malla
Libanon, Hizballáh, Hassan Nasralláh, Stúpenci Iránom podporovanej skupiny Hizballáh jasajú, keď sa vodca Hizballáhu Sayyed Hassan Nasralláh objaví prostredníctvom video spojenia počas zhromaždenia, Libanon, 3. novembra 2023.

Vodca libanonského hnutia Hizballáh Hasan Nasralláh reagoval, že v prípade vojny nebude v Izraeli ušetrené „žiadne miesto“.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Libanon #Turecko #Recep Tayyip Erdogan