Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

V druhom polroku sa slovenskí vojaci zapoja do 60 cvičení mimo územia SR

Na Slovensku by sa zároveň malo uskutočniť 43 cvičení s účasťou zahraničných ozbrojených síl.

26.06.2024 11:30
debata

Vyplýva to z materiálu Ministerstva obrany SR, ktorý v stredu 26. júna 2024 odsúhlasila vláda SR. Rezort pripomína, že vojenské cvičenia sú jedným zo základných nástrojov na zvyšovanie pripravenosti Ozbrojených síl Slovenskej republiky. „Finančné prostriedky potrebné na realizáciu vojenských cvičení budú hradené z rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany SR, pričom ich konkrétna výška je podmienená zmluvnými dokumentmi, ktoré sú na tento účel uzatvárané so zahraničnými partnermi,“ uviedol.

Cyprus / Armáda / Vojaci / Čítajte viac Slovenskí vojaci budú pôsobiť na Veliteľstve Zboru rýchleho nasadenia NATO vo Valencii

Medzi hlavnými cvičeniami na území SR sú zaradené Falcon Defender IV a Falcon Defender V s účasťou do 30 vojakov členských krajín NATO, ako aj Information Battlefield Experiment s účasťou maximálne 100 vojakov Aliancie. V materiáli sa navrhuje aj schválenie vyslania slovenských vojakov mimo územia SR a prítomnosť zahraničných ozbrojených síl v SR na základe medzinárodných zmlúv v oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a budovania dôvery a bezpečnosti.

Cvičenie Slovenský štít v Lešti
Video
Cvičenie Slovenský štít 2024 bolo dvojstupňové veliteľsko-štábne cvičenie s podporou simulácie zamerané na precvičenie plánovania a riadenia defenzívnej operácie na území SR v zostave Mnohonárodnej divízie. Zúčastnilo sa ho viac ako 1000 príslušníkov OS SR a zahraničných partnerov z Gruzínska, Maďarska, Poľska, Španielska, USA a príslušníkov Mnohonárodnej bojovej skupiny pôsobiacej na našom území. / Zdroj: TASR

Vláda SR odobrila aj prechod cez územie Slovenskej republiky pre ozbrojené sily členských krajín NATO, Partnerstva za mier s výnimkou Ruska, Bieloruska, Arménska, Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu i účastníckych a členských štátov medzinárodných zmlúv na účel plnenia ich úloh v súlade s medzinárodným právom, a to na základe predchádzajúceho oznámenia a povolenia. Súhlas sa nevzťahuje na prechod zahraničných ozbrojených síl realizovaný v rozpore s právnym poriadkom SR alebo určenými podmienkami.

debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #OS SR #Slovenská republika