V Tichom oceáne a vo vodách blízko Južnej Kórey a Japonska sa koná desaťdňové vojenské cvičenie ruskej Tichomorskej flotily. Cvičenie sa začalo v utorok, počas návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Pchjongjangu. Táto návšteva vyvolala napätie medzi Moskvou a Južnou Kóreou i Japonskom.
Manévre v Tichom oceáne, Ochotskom a Japonskom mori potrvajú do 28. júna a zapojí sa do nich 40 lodí, člnov a podporných plavidiel, asi 20 lietadiel a vrtuľníkov – vrátane protiponorkových lietadiel dlhého doletu Tu-142MZ, Il-38 a Il-38N, vrtuľníkov Ka-29 a Ka-27 v protiponorkových a pátracích a záchranných verziách.
Do cvičení sú zapojené aj jednotky námorného zboru Tichomorskej flotily a bojové posádky pobrežných raketových systémov Bal a Bastion.
Ako uviedlo ruské ministerstvo obrany, v rámci cvičenia sa budú precvičovať protiponorkové operácie, organizovať všetky druhy obrany oddielov lodí počas plavby po mori, spúšťať raketové útoky proti námorným skupinám pomyselného nepriateľa a nacvičovať odrážanie námorných a leteckých útokov.
Čítajte aj Podľa Soulu severokórejskí vojaci prekročili demarkačnú líniuRusko bežne vykonáva cvičenia v tichomorských vodách ako prejav sily svojho vojenského námorníctva. Západné krajiny však tieto cvičenia sledujú so zvýšeným znepokojením, odkedy Rusko v roku 2022 začalo vojnu proti Ukrajine.
Čítajte aj NATO rokuje o uvedení jadrových zbraní do stavu pohotovostiTieto vojenské manévre prichádzajú v období zvýšeného napätia v regióne, keďže návšteva prezidenta Putina v Severnej Kórei a jeho stretnutie s Kim Čong-unom vyvolalo obavy z možnej vojenskej spolupráce medzi Moskvou a Pchjongjangom. Južná Kórea a Japonsko, ako kľúčoví spojenci USA v regióne, sú znepokojení z narastajúcej vojenskej prítomnosti a agresivity Ruska v Tichomorí, čo môže destabilizovať už aj tak napätú bezpečnostnú situáciu v regióne.