Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Komuniké z mierovej konferencie o Ukrajine podpísalo 80 krajín

15. a 16. júna sa konala v Švajčiarskom Bürgenstocku konferencia, ktorej úlohou bolo napomôcť nájsť cestu k mierovému riešeniu vojny na Ukrajine.

17.06.2024 12:45
debata

Podkladom pre prípravu rokovania bol desaťbodový mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na summite sa však diskutovalo len o troch bodoch iniciatívy: jadrovej bezpečnosti, potravinovej bezpečnosti, ako aj o výmene väzňov a návrate deportovaných ukrajinských detí. Podľa Zelenského bolo rozhodnuté, že zvyšné „ťažké“ otázky nebudú predkladať na diskusiu, keďže spory o nich by mohli účastníkov summitu rozdeliť.

Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia z 92 krajín vrátane Slovenskej republiky. Čína a Brazília pozvanie Ukrajiny na účasť na summite odmietli, no Brazília napriek tomu prišla na konferenciu ako pozorovateľ. Rusko nebolo pozvané na summit, ale v prvý deň summitu Zelenskyj pripustil, že ruská strana bude pozvaná na ďalšiu takúto konferenciu.

Joe Biden, Zelenskyj, vojna na Ukrajine, Paríž Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislosti

Účastníci schválili spoločné komuniké:

Prebiehajúca vojna Ruskej federácie proti Ukrajine naďalej spôsobuje veľké ľudské utrpenie a ničenie a vytvára riziká a krízy s globálnymi dôsledkami pre svet. Zišli sme sa vo Švajčiarsku 15. – 16. júna 2024, aby sme posilnili dialóg na vysokej úrovni o cestách ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru pre Ukrajinu. Pripomenuli sme rezolúcie A/RES/ES-11/1 a A/RES/ES-11/6 prijaté na Valnom zhromaždení OSN a zdôraznili sme náš záväzok dodržiavať medzinárodné právo vrátane Charty Organizácie Spojených národov.

Tento samit bol založený na predchádzajúcich diskusiách, ktoré sa uskutočnili na základe ukrajinského mierového plánu a iných mierových návrhov, ktoré sú v súlade s medzinárodným právom vrátane Charty Organizácie Spojených národov.

Hlboko oceňujeme pohostinnosť Švajčiarska a jeho iniciatívu usporiadať samit na vysokej úrovni ako vyjadrenie jeho pevného záväzku podporovať medzinárodný mier a bezpečnosť.

Mali sme plodnú, komplexnú a konštruktívnu výmenu rôznych názorov na ceste k rámcu pre komplexný, spravodlivý a trvalý mier na základe medzinárodného práva vrátane Charty Organizácie Spojených národov. Opätovne potvrdzujeme náš záväzok zdržať sa hrozby alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti ktoréhokoľvek štátu, princípom suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti všetkých štátov vrátane Ukrajiny v rámci ich medzinárodne uznaných hraníc, vrátane teritoriálnych vôd a riešenie sporov mierovými prostriedkami ako zásady medzinárodného prá­va.

Zelenskyj Čítajte viac Ukrajina a Japonsko majú spoločnú bezpečnostnú dohodu

Okrem toho máme spoločnú víziu v nasledujúcich kľúčových aspektoch:

  1. Po prvé, akékoľvek využívanie jadrovej energie a jadrových zariadení musí byť bezpečné, zabezpečené, chránené a environmentálne vhodné. Ukrajinské jadrové elektrárne a zariadenia, vrátane Záporožskej jadrovej elektrárne, musia fungovať bezpečne a pod plnou suverénnou kontrolou Ukrajiny v súlade so zásadami MAAE a pod jej dohľadom. Akákoľvek hrozba alebo použitie jadrových zbraní v kontexte prebiehajúcej vojny proti Ukrajine je neprípustné.
  2. Po druhé, globálna potravinová bezpečnosť závisí od nepretržitej výroby a dodávok potravinových produktov. V tejto súvislosti je rozhodujúca bezplatná, úplná a bezpečná komerčná plavba, ako aj prístup k námorným prístavom v Čiernom a Azovskom mori. Útoky na obchodné lode v prístavoch a pozdĺž celej trasy, ako aj na civilné prístavy a civilnú prístavnú infraštruktúru sú neprijateľné. Potravinová bezpečnosť sa nesmie žiadnym spôsobom zneužívať v ozbrojených konfliktoch. Ukrajinské poľnohospodárske produkty by sa mali bezpečne poskytovať tretím krajinám, ktoré o to majú záujem.
  3. Po tretie, všetci vojnoví zajatci musia byť prepustení v rámci úplnej výmeny. Všetky deportované a nezákonne vysídlené ukrajinské deti a všetci ostatní ukrajinskí civilisti, ktorí boli nezákonne zadržaní, musia byť vrátení na Ukrajinu.
Ukrajinci odrážajú ruské útoky v Doneckej oblasti
Video
Ukrajinci tvrdia, že odrazili ruský útok v Doneckej oblasti. Okupanti vraj použili 28 kusov obrnenej techniky a 13 sa podarilo zničiť (17. júna 2024). / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Sme presvedčení, že dosiahnutie mieru si vyžaduje zapojenie všetkých strán a dialóg medzi nimi. Preto sme sa rozhodli v budúcnosti podniknúť konkrétne kroky vo vyššie uvedených oblastiach s ďalším zapojením zástupcov všetkých strán.

Charta Organizácie Spojených národov vrátane zásad rešpektovania územnej celistvosti a suverenity všetkých štátov môže a bude slúžiť ako základ pre dosiahnutie komplexného, ​​spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine.

Na rozsiahlu ruskú inváziu na Ukrajinu reagujeme nielen rozsiahlou obranou ľudského života, ale aj rozsiahlou diplomaciou
ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

„Je dôležité, aby všetci účastníci samitu podporili územnú celistvosť Ukrajiny, pretože bez územnej celistvosti nebude trvalý mier,“ povedal ukrajinský prezident po schválení komuniké. Podľa neho by mal prvý a druhý mierový summit zjednotiť spoločnú prácu na detailoch mieru. „Sme vo vojne a nemáme čas na dlhodobú prácu – prechod k mieru znamená konať rýchlo, prípravy budú trvať mesiace, nie roky,“ dodal. „Keď budú pripravené akčné plány pre mier a keď bude vypracovaný každý krok, otvorí sa cesta pre druhý mierový summit, a teda pre ukončenie tejto vojny – pre spravodlivý a trvalý mier. Už máme krajiny, ktoré prejavili záujem usporiadať druhý mierový summit, začali sme s nimi rozhovory,“ povedal Zelenskyj.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Švajčiarsko #OSN #Ukrajina #Volodymyr Zelenskyj