Týmto dokumentom Spojené štáty preberajú dlhodobé bezpečnostné záväzky zamerané na podporu úsilia Ukrajiny vyhrať vojnu a odradiť možnú ruskú vojenskú agresiu v budúcnosti. Politikou USA je pomôcť Ukrajine udržať si dôveryhodnú a udržateľnú úroveň obrany. USA majú predovšetkým v úmysle požiadať Kongres o pridelenie finančných prostriedkov na pomoc pri udržaní dôveryhodnej obrany a odstrašujúcich schopností Ukrajiny vo vojne a v mieri.
USA podporia ukrajinské obranné sily a rozvoj vojenských spôsobilostí prostredníctvom dodávok zbraní, vybavenia, výcviku a inej pomoci v koordinácii s partnermi. To zahŕňa pomoc v oblastiach, ako je protivzdušná obrana, delostrelectvo, obrnené vozidlá, bojové letectvo, námorná bezpečnosť, kybernetická bezpečnosť a ochrana kritickej infraštruktúry.
Čítajte viac Ukrajina a Japonsko majú spoločnú bezpečnostnú dohoduUSA podporia Ukrajinu pri vývoji vrstveného a integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany, najmä na základe systému Patriot. Budú koordinovať s Ukrajinou a pracovať predovšetkým prostredníctvom spojeneckého konzorcia na modernizácii ukrajinských vzdušných síl, vrátane práce na obstaraní letiek moderných stíhacích lietadiel štvrtej generácie (vrátane, ale nie výlučne, F 16), a pomáhať pri vývoji iných schopností, vrátane bezpilotných vzdušných prostriedkov.
Dokument predpokladá spoluprácu na rozvoji obrannej priemyselnej základne Ukrajiny prostredníctvom kooperatívneho obranného výskumu a vývoja, výroby a podpory zvyšovania výroby potrebných zbraní, munície a techniky v Ukrajine. Dohoda stanovuje hlavné oblasti dlhodobej pomoci USA pre hospodársku obnovu, reformy a pokračujúcu podporu ukrajinského mierového plánu. Dokument tiež jasne uvádza podporu USA pre budúce členstvo Ukrajiny v NATO a uznáva, že táto dohoda je mostom k prípadnému členstvu Ukrajiny v Aliancii.
Samostatné časti dokumentu sa venujú tomu, že je dôležité, aby sa Rusko zodpovedalo za jeho agresiu voči Ukrajine, najmä vyplatením kompenzácie. Dokument zdôrazňuje snahy USA uvaliť sankcie a kontroly vývozu, tiež potrebu preskúmať všetky možné cesty, ktorými by sa dali znehybnené ruské suverénne aktíva využiť na podporu Ukrajiny.
Dvojstranná bezpečnostná dohoda podpísaná so Spojenými štátmi potvrdzuje spoľahlivosť podpory nezávislosti Ukrajiny zo strany Spojených štátov.Volodymyr Zelenskyj
Na spoločnej tlačovej konferencii po podpísaní dohody Volodymyr Zelenskyj poďakoval Josephovi Bidenovi za jeho vedúcu úlohu, ktorá sa prejavila najmä pri tejto dohode a dlhoročnej podpore Ukrajiny, ako aj obom tímom, ktoré na obsahu dokumentu pracovali. "A, samozrejme, chcem poďakovať každému ukrajinskému vojakovi, všetkým našim ľuďom, ktorých odvaha umožnila takúto úroveň spojenectva medzi Ukrajinou a USA. Som hrdý na našich ľudí a na to, čoho je Ukrajina schopná. Som veľmi vďačný všetkým Američanom,“ povedal.
Čítajte viac Borrell: Trvalý mier na Ukrajine je možný len v súlade s Chartou OSNUkrajinský prezident zdôraznil, že dohoda obsahuje klauzuly o spravodlivej zodpovednosti Ruska za túto vojnu a dôležité pozície k potrebe zbraní pre ukrajinskú obranu. "Filozofia bezpečnostnej dohody medzi Ukrajinou a USA je v podstate filozofiou NATO, a preto sa problematike Aliancie venuje celý jej text. Amerika podporuje budúce členstvo Ukrajiny v NATO a uznáva, že naša bezpečnostná dohoda je mostom k ukrajinskému členstvu v NATO,“ povedal Zelenskyj.
Tiež vzal na vedomie vedúcu úlohu prezidenta USA v rozhodnutí skupiny G7 o pôžičke 50 miliárd amerických dolárov pre Ukrajinu. „Zmrazené ruské aktíva musia byť použité na ochranu životov Ukrajincov pred ruským terorom a na kompenzáciu škôd spôsobených Ukrajine agresorom. Je to spravodlivé a absolútne správne,“ zdôraznil ukrajinský prezident.
Ukrajina bude mať všetko, čo potrebuje na svoju obranu, a túto pomoc dostane rýchlym tempomJoe Biden
Joseph Biden poznamenal, že účelom tejto dohody je posilniť obranu Ukrajiny a jej schopnosť odradiť agresora. USA podľa neho poskytnú Ukrajine zbrane a muníciu a rozšíria zdieľanie spravodajských informácií. Interakcia medzi ozbrojenými silami Ukrajiny a USA sa zintenzívni v súlade s normami NATO. Bude sa investovať do obrannej priemyselnej základne, aby sa zabezpečila schopnosť Ukrajiny vyrábať vlastné zbrane.
"Dvojstranná bezpečnostná dohoda stanovuje našu spoločnú víziu spravodlivého mieru založeného na Charte OSN, princípoch suverenity a územnej celistvosti. Mier so širokou základnou podporou vo svete. Mier, v ktorom je Rusko brané na zodpovednosť za škody spôsobené v tejto vojne. Uvidíme silnú podporu tejto vízie na historickom mierovom summite vo Švajčiarsku, kde bude Spojené štáty zastupovať viceprezidentka Kamala Harrisová,“ povedal.
Spojené štáty americké sa stali 17. krajinou, s ktorou Ukrajina podpísala bilaterálnu bezpečnostnú dohodu na podporu Vilniuskej deklarácie G7. Predtým Ukrajina podpísala takéto dokumenty so Spojeným kráľovstvom, Nemeckom, Francúzskom, Dánskom, Kanadou, Talianskom, Holandskom, Fínskom, Lotyšskom, Španielskom, Belgickom, Portugalskom, Švédskom, Islandom, Nórskom a Japonskom.