Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Rusko oznámilo začiatok druhej fázy cvičenia zahŕňajúceho taktické jadrové zbrane

11.06.2024 12:51
debata

Ruskí a bieloruskí vojaci začali druhú etapu manévrov, ktoré zahŕňajú cvičenie týkajúce sa použitia taktických jadrových zbraní. Podľa ruskej agentúry Interfax alebo serveru Meduza to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Prvá fáza cvičenia, ktoré nariadil ruský prezident Vladimir Putin, sa začala v máji. Bieloruskí vojaci sa zapojili do druhej fázy manévrov.

Russia Nuclear Drills Čítajte viac Rusko začalo manévre s malými jadrovými zbraňami. Ruský bloger prezradil pointu

„Počas cvičenia budú riešené otázky spoločného výcviku jednotiek Ozbrojených síl Ruskej federácie a Bieloruskej republiky pre bojové použitie nestrategických jadrových zbraní,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Cieľom manévrov je podľa neho udržať pripravenosť armád oboch krajín zabezpečiť suverenitu a územnú celistvosť takzvaného Zväzového štátu Ruska a Bieloruska. Zväzové súštátie obidve krajiny formálne tvoria od roku 1999.

V prvej fáze manévrov ruské jednotky okrem iného cvičili používanie raketových systémov Iskander a letectvo hypersonické strely Kinžal. Oboje sú schopné niesť okrem konvenčných aj jadrové hlavice. Taktické (nestrategické) jadrové zbrane sú menej deštruktívne ako strategické jadrové zbrane, ktoré dokážu zničiť celé mestá, napriek tomu majú významný ničivý potenciál.

Lithuania Germany NATO Čítajte viac Po USA už aj Nemecko povolí Ukrajine použiť ich zbrane proti vojenským cieľom v Rusku

Moskva minulý mesiac výslovne spojila manévre s tým, čo označuje za provokatívne vyhlásenia a hrozby niektorých západných predstaviteľov voči Rusku, podotkla agentúra Reuters. Vojnu na Ukrajine vo februári 2022 rozpútala invázia ruskej armády, ktorú Putin nariadil s argumentom, že treba zabezpečiť denacifikáciu a demilitarizáciu susednej krajiny. Západ Ukrajinu podporuje aj dodávkami zbraní.

Moskva od invázie opakovane naznačuje možnosť použitia jadrových zbraní a v marci 2023 Putin oznámil, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové prostriedky. Ruská jadrová doktrína predpokladá „prísne obranné“ použitie jadrových zbraní v prípade útoku na Rusko zbraňami hromadného ničenia alebo v prípade jeho napadnutia konvenčnými silami, ktoré bude „ohrozovať samotnú existenciu štátu“.

Ruskí a bieloruskí vojaci na spoločnom cvičení
Video
Cvičenie príslušníkov ruských a bieloruských ozbrojených síl na záberoch sa konalo v decembri roku 2022 / Zdroj: Ministerstvo obrany Ruskej federácie

Putin 7. júna vyhlásil, že Rusko nepotrebuje na víťazstvo vo vojne na Ukrajine jadrové zbrane, čo Reuters označil za doteraz najsilnejší signál z Kremľa, že nesiahne k jadrovému úderu. Šéf Kremľa nevylúčil možné zmeny v ruskej jadrovej doktríne a uviedol, že Rusko by mohlo vykonať nový test atómovej zbrane, hoci dodal, že v súčasnosti pre takýto krok nevidí potrebu.

APTOPIX Russia Ukraine War Čítajte viac Rusko nemá dosť vojakov na úspech pri Charkove. Postupujú, lebo Ukrajinci na nich nemôžu strieľať

Koncom mája zástupca tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev ostro odsúdil povolenie Ukrajine od niektorých západných krajín útočiť ich zbraňami na ruské ciele na území Ruska. Okrem iného spomenul, že Rusko má jadrové zbrane. Ak sa Západ bude čím ďalej, tým viac zapájať do konfliktu, hrozí, že budú nakoniec použité.

debata chyba