Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Lietadlo s viceprezidentom Malawi zmizlo, prezident nariaďuje pátranie

Malawi je v pohotovosti, keď sa viceprezident so svojimi spolucestujúcimi stratil počas letu. Okrem obáv z hľadania lietadla sa krajina stretáva s ekonomickými a environmentálnymi výzvami, ktoré môžu ovplyvniť jej politický a hospodársky vývoj. Prezident Chakwera prisľúbil vyčerpanie všetkých možných prostriedkov na zabezpečenie bezpečného návratu.

10.06.2024 19:12
lietadlo, boeing, Singapore Airlines Foto: ,
Lietadlo Boeing 777-312ER spoločnosti Singapore Airlines.
debata

Lietadlo s viceprezidentom východoafrického štátu Malawi, Saulosom Chilimom, v pondelok ráno zmizlo z radarov po odlete z hlavného mesta Lilongwe. Pristáť malo v Mzuzu na severe krajiny napoludnie stredoeurópskeho letného času, avšak na miesto určenia nedoletelo.

Na palube lietadla sa nachádzalo okrem viceprezidenta deväť ďalších osôb. Prezident Lazarus Chakwera nariadil záchrannú operáciu a sám zrušil svoju plánovanú pracovnú cestu na Bahamy. Tím záchranárov prehľadáva oblasti medzi Lilongwe a Mzuzu, avšak dosiaľ neboli hlásené žiadne stopy po lietadle.

Politické napätie v krajine

Incident prichádza v čase, keď politická scéna v Malawi prechádza turbulentným obdobím. Chilima bol pred dvoma rokmi zatknutý pre podozrenia z korupcie a iba pred mesiacom ho súd zbavil obvinení. Chilima, ktorý je významnou postavou v malawijskej politike, bol vnímaný ako potenciálny nástupca prezidenta Chakwera.

Nová studňa pred hlavným blokom... Foto: International Humanity
afrika, malawi Nová studňa pred hlavným blokom česko-slovenskej nemocnice.

Zmiznutie lietadla s viceprezidentom môže mať závažné politické dôsledky pre krajinu, ktorá už teraz čelí výzvam v oblasti hospodárstva a vnútropolitickej stability. Malawi, jeden z najchudobnejších štátov na svete, sa dlhodobo potýka s ekonomickými problémami, vrátane vysokého štátneho dlhu a inflácie. Vláda sa snaží riešiť aj problémy spojené s korupciou a zlým riadením, čo bolo dôvodom Chilimovho zatknutia.

situácia v Malawi

Okrem politických a ekonomických výziev čelí Malawi aj environmentálnym problémom. Krajina je často postihovaná záplavami a suchom, ktoré majú negatívny vplyv na poľnohospodárstvo a potravinovú bezpečnosť. Tieto problémy ešte viac komplikujú úsilie vlády o zabezpečenie stabilného a udržateľného rozvoja.

Ľudia kráčajú cez rozvodnenú rieku po vyčíňaní... Foto: TASR/AP, Thoko Chikondi
Malawi počasie cyklóna Freddy obete Ľudia kráčajú cez rozvodnenú rieku po vyčíňaní cyklóny Freddy v meste Blantyre v Malawi v pondelok 13. marca 2023.

Zatiaľ čo vyšetrovacie tímy pokračujú v hľadaní lietadla, obyvatelia Malawi vyjadrujú svoje obavy a modlia sa za bezpečný návrat viceprezidenta a ostatných pasažierov. Prezident Chakwera vo svojom vyhlásení ubezpečil národ, že vláda vynaloží všetky dostupné prostriedky na nájdenie nezvestného lietadla a osôb na jeho palube. Krajina je v stave pohotovosti, s napätým očakávaním ďalšieho vývoja situácie.

stíhačka F-16 Čítajte aj Ukrajinci nedovezú všetky lietadlá F-16 na svoje územie

Chilimovo zmiznutie prichádza v čase, keď sa Malawi snaží posilniť svoje vzťahy s medzinárodnými partnermi a pritiahnuť zahraničné investície na podporu svojho hospodárskeho rastu. Akékoľvek nejasnosti a politické nestability by mohli mať negatívny vplyv na tieto snahy a prehĺbiť existujúce problémy v krajine.

debata chyba
Viac na túto tému: #pátranie #zmiznutie lietadla #Malawi