Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Čínsky vojenský prístav v africkej krajine? Ekonomické a politické ambície v Afrike

Rovníková Guinea posilňuje svoje vzťahy s Čínou, čo prináša nové možnosti v oblasti obchodu a investícií. Toto nové partnerstvo vyvoláva aj otázky bezpečnosti a geopolitickej stability v regióne.

18.06.2024 06:00
Afrika / Glóbus / Foto: ,
debata (4)

Rovníková Guinea, známa aj ako Republika Rovníková Guinea, leží v srdci strednej Afriky. Jej jedinečná kombinácia úradného jazyka španielčiny a bohatých zásob ropy a plynu ju výrazne odlišuje od iných afrických štátov. Svojou strategickou polohou pri pobreží Atlantického oceánu sa stáva dôležitým hráčom v regionálnom obchode a hospodárstve. Tieto faktory, spolu s historickými väzbami na európske krajiny, najmä so Španielskom a Francúzskom, pridávajú Rovníkovej Guiney významný geopolitický význam.

Prezident Rovníkovej Guiney nedávno navštívil Čínu, čo bola už jeho 11. návšteva tejto krajiny a štvrtá ako štátna návšteva od roku 2024. Vrcholom tejto návštevy bolo oznámenie o zvýšení bilaterálnych vzťahov na úroveň „komplexného strategického partnerstva spolupráce.“ Tento nový stupeň spolupráce prináša obom krajinám nové príležitosti, odvodené z článku zverejneného na portáli The Diplomat.

Čínsky prezident Si Ťin-pching na štátnej... Foto: SITA/AP, Ludovic Marin
Čína, Si Ťin-pching v Elyzejskom paláci Čínsky prezident Si Ťin-pching na štátnej večeri v Elyzejskom paláci v Paríži, 6. mája 2024.

Obchod a investície

Rovníková Guinea čelí výzvam v oblasti ekonomického rozvoja, je relatívne bohatá v porovnaní s inými africkými krajinami. Dlhé roky láka priame zahraničné investície, najmä do energetického sektora, avšak s vyčerpaním zásob ropy sa krajina teraz snaží diverzifikovať svoju ekonomiku. Jedným z riešení je využitie svojej polohy a existujúcej infraštruktúry na to, aby sa stala logistickým centrom pre strednú Afriku.

Ako uvádza článok z The Diplomat, Čína sa stáva kľúčovým partnerom v rozvoji Rovníkovej Guiney, investuje do infraštruktúry a energetických projektov, čo posilňuje vzťahy medzi oboma krajinami. V novembri minulého roka africká rozvojová banka schválila projekt na výstavbu mosta, ktorý spojí Kamerun a Rovníkovú Guineu. Čína tiež financuje hlavné infraštruktúrne projekty v Rovníkovej Guiney, ako sú vodné diela a energetické siete.

Po návšteve Číny podpísal prezident Obiang bilaterálne dohody o spolupráci v oblasti investícií, hospodárskeho rozvoja a digitálnej ekonomiky. Tieto investície a projekty spolu s obchodnými vzťahmi s Čínou prinášajú nové príležitosti pre ekonomický rozvoj a diverzifikáciu.

Strategicky faktor

Hoci by sa mohlo zdať, že hlavným dôvodom pre posilnenie partnerstva neboli len ekonomické vzťahy, z čínskeho hľadiska má tento krok väčšiu strategickú váhu. Správy zverejnené v decembri 2021 v The Wall Street Journal naznačujú plány Číny na vytvorenie svojej prvej trvalej vojenskej základne na Atlantickom oceáne v Rovníkovej Guiney. Tento krok vyvolal obavy Spojených štátov, ktoré sa obávajú ohrozenia svojej národnej bezpečnosti, pokiaľ by Čína mala základňu v tejto oblasti.

Pohľad na lietadlovú loď Fu-ťien v prístave v... Foto: SITA/AP, Li Yun
China Aircraft Carrier Pohľad na lietadlovú loď Fu-ťien v prístave v Šanghaji pred jej prvou skúšobnou plavbou. Foto: SITA/AP/Li Yun/Xinhua via AP

Špekulácie o možnej čínskej vojenskej základni súvisia s existenciou hlbokomorského prístavu v Bate, ktorý by poskytoval Číne logistickú podporu a prístup k rafinériám ropy. Napriek absencii oficiálneho potvrdenia zo strany Rovníkovej Guiney alebo Libreville sa tlak zo strany Spojených štátov na tieto krajiny zvýšil, aby neumožnili Číne vytvoriť vojenskú základňu v regióne.

Rozšírenie vojenských väzieb medzi Čínou a Rovníkovou Guineou môže byť pre Čínu strategicky dôležité, najmä v kontexte zmien, ktoré sa odohrali v Gabone od roku 2023. Vzhľadom na jedinečnú polohu a význam Rovníkovej Guiney pre región má tento vývoj potenciálne významné dôsledky pre celkovú bezpečnostnú situáciu v Afrike.

Tretia čínska lietadlová loď Fu-ťien. Foto: SITA/AP, Li Yun
Fu-ťien, Čína Tretia čínska lietadlová loď Fu-ťien.

Rozšírenie vojenských väzieb s Rovníkovou Guineou otvára nové možností a prináša so sebou dôležité dôsledky. Pre Čínu predstavuje tento krok potenciálnu základňu v Atlantickom oceáne, čo by posilnilo jej strategické postavenie v regióne. Avšak pre Spojené štáty to predstavuje obavu o svoju bezpečnosť a stabilitu v oblasti.

V prípade, že by sa Číne podarilo zriadiť trvalú vojenskú základňu v Rovníkovej Guiney, mohlo by to viesť k posilneniu jej vplyvu v Afrike a k zvýšenej rivalite s USA v regióne. Taktiež by vďaka tomu mohla aktívne zasahovať do geopolitickej situácie v Afrike a vytvoriť nové napätia medzi mocnosťami.

V tejto situácii je nevyhnutné, aby Rovníková Guinea starostlivo zhodnotila všetky aspekty nového vývoja. Jej rozhodnutie bude mať zásadný vplyv nielen na vlastnú bezpečnosť a stabilitu, ale aj na celkovú geopolitickú dynamiku v regióne a budúcnosť kontinentu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Afrika #prístav #Rovníková Guinea