Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Jemenskí povstalci podpaľujú lodné trasy, dvojicu lodí pri pobreží zasiahli strely

Jemenskí povstalci opäť útočia na nákladné lode pri Adenskom zálive, čo vyvoláva vážne obavy o bezpečnosť medzinárodnej námornej dopravy.

10.06.2024 12:41
Jemen Rubymar loď potopenie Foto: ,
Nákladná loď Rubymar, ktorá po útoku jemenských povstalcov zostala opustená v južnom sektore Červeného mora, sa v piatok 1. marca 2024 večer potopila.
debata

Dvojicu nákladných lodí pri pobreží Jemenu v sobotu v noci zasiahli strely. Obete bezprostredne nehlásili.

Britská bezpečnostná spoločnosť Ambrey uviedla, že loď plaviaca sa pod vlajkou karibského ostrovného štátu Antigua a Barbuda začala horieť po tom, ako ju zasiahla strela. „Loď smerovala na juhozápad cez Adenský záliv,“ uviedla Ambrey.

Spoločnosť dodala, že požiar sa podarilo dostať pod kontrolu. Spozorovaná bola aj ďalšie strela, ktorá však cieľ nezasiahla. Na loď podľa Ambrey spustili paľbu aj menšie plavidlá a tá musela následne zmeniť kurz a zamieriť do prístavu. Zranenia však nehlásili.

Prestrelka na bojisku: americký Bradley v službách Ukrajincov verzus Rusi
Video

Britská organizácia pre námorný obchod (UKMTO) takisto potvrdila zásah lode a následný požiar pri pobreží Jemenu približne o 20.00 h miestneho času (19.00 h SELČ). Celá posádka je podľa UKMTO v bezpečí a plavidlo pokračuje k najbližšiemu prístavu.

Stíhačka F-35 Čítajte aj Nemecko plánuje kúpu ďalších stíhačiek F-35 aby posilnilo svoju obrannú kapacitu

UKTMO takisto oznámila, že strely v noci zasiahli aj ďalšiu loď, na ktorej vypukol požiar. Obete neboli hlásené ani v tomto prípade. Britská organizácia pre lode v tejto oblasti vydala varovanie, aby zachovali opatrnosť.

Izrael, Gaza Čítajte aj Vojna v Gaze: Izrael a Hamas majú protichodné požiadavky na jej ukončenie

Jemenskí povstalci od vlaňajšieho novembra opakovane uskutočňujú útoky na lode v Červenom mori a Adenskom zálive. Robia tak na znak solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde zúri vojna medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Trasou cez Červené more bežne prúdi približne 12 percent objemu svetového obchodu, dodáva AFP.

Británia a Spojené štáty v januári začali uskutočňovať voči húsíom odvetné útoky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jemen #Adenský záliv #jemenskí povstalci