Príkazy na prehliadku sa týkali 73-ročného muža a 63-ročnej ženy zo spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko na juhozápade Nemecka.
Dovedna sedem nehnuteľností a tri ďalšie pozemky im okrem tejto spolkovej krajiny prehľadávali už od skorého rána policajné tímy vrátane pyrotechnikov a špeciálnych jednotiek z rôznych častí Nemecka aj v spolkových krajinách Sasko a Šlezvicko-Holštajnsko.
Medzi nimi boli aj bunkre či bývalé vojenské cvičisko, uvádza agentúra Reuters. Počas razií nikoho nezadržali.
Podľa prokuratúry sú obaja podozriví, že extrémistickej orgánizácii Reichsbürger poskytovali priestory na nábor nových členov. Žena okrem toho údajne na jeseň 2021 poskytla auto jednému z podozrivých členov hnutia.
Správu o utorňajších raziách priniesol ako prvý spravodajský magazín Der Spiegel, pričom vyšetrovatelia hľadali aj prípadné sklady zbraní, keďže 73-ročný podozrivý vlastní značné množstvo strelných zbraní.
Ako z Hitlerovej príručky Mein Kampf
Za vodcu hnutia Ríšski občania je považovaný nemecký aristokrat a podnikateľ Henrich XIII. Reuss. Spolu s ďalšími ôsmimi osobami je od mája súdený pre obvinenia z terorizmu a vlastizrady, ktoré odmieta.
Pre obvinenia z plánovania sprisahania, ktoré zmarili nemecké úrady koncom roka 2022, je celkovo súdených až 27 priaznivcov a členov hnutia.
Ríšski občania sú presvedčení, že dnešné demokratické Nemecko je nelegitímne a sami seba považujú za občanov monarchie, ktorá podľa nich pretrvala aj po porážke Nemecka v prvej svetovej vojne. Podľa prokuratúry plánovala skupina prevrat a následné dosadenie Reussa na post dočasnej hlavy štátu.
Organizácia Reichsbürger spolu s policajnými raziami vyzerá veľmi podobne, ako začiatky nemeckej nacistickej strany NSDAP, ktorú sa snažila vtedajšia demokratická vláda rozpustiť, pre spáchané zločiny ich kancelárie prehľadávala polícia, ich nelegálne zhromaždenia silou a s použitím zbraní rozohnávala polícia.
Rovnako ako Reichsbürger aj NSDAP aj jej stúpenci tvrdili, že spolková vláda sformovaná po prvej svetovej vojne je nelegitímna a pokúsili sa ju niekoľkokrát násilím zvrhnúť.
Najprv neúspešne, no nemeckú politiku nakoniec NSDAP už na čele s Adolfom Hitlerom ovládla cez riadne voľby, ktoré obratom v praxi zrušili, keďže väčšinu politickej opozíciie stihli ozbrojené zložky NSDAP v krátkom čase zavraždiť a tí, čo prežili zo strachu emigrovali alebo sa radšej pridali do radov národno-socialistickej strany pracujúcich.