Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Pitie alkoholu v Čechách prekročilo mieru a má vážne bezpečnostné dôsledky

Nepríjemnú situáciu v dôsledku konzumácie alkoholu inou osobou zažila v Česku za posledný rok viac než polovica dospievajúcich. Svedkom domáceho násilia bolo opakovane asi sedem percent detí a dospievajúcich.

04.06.2024 16:07
žena, dievča, omámená, zábradlie, drogy, alkohol Foto:
Vysoká miera pitia alkoholu v Čechách vedie k nárastu domáceho násilia a čoraz vyššiemu nápadu prípadov, ktoré musí riešiť polícia.
debata

Na konferencii o súvislosti užívania alkoholu a násilia páchaného na deťoch a násilia v spoločnosti to v utorok povedal český národný koordinátor pre protidrogovú politiku Jindřich Vobořil. Apeloval na prijatie systémových opatrení.

"Aktuálne dáta uvádzajú, že nepríjemnú situáciu v dôsledku konzumácie alkoholu inou osobou zažilo v posledných 12 mesiacoch takmer 15 percent dospelých a viac než polovica dospievajúcich.

Domácim násilím pod vplyvom alkoholu sú zasiahnuté necelé dve percentá rodín, opakovaným svedkom domáceho násilia bolo v poslednom roku približne sedem percent detí a dospievajúcich," spresnil Vobořil. Tieto čísla považuje za znepokojivé.

Alkohol až príliš zamestnáva políciu

Vysoká miera pitia alkoholu a násilia majú podľa jeho slov závažné dôsledky na spoločnosť. Napríklad masívne rastie počet prípadov spojených s alkoholom, ktoré musí riešiť polícia a tým sa odčerpávajú či už personálne ale aj finančné kapacity z iných – často dôležitejších – úloh, ktoré bezpečnostné zložky musia riešiť pre ochranu obyvateľov.

Polícia tak nemá často prostriedky a kapacitu na riešenie závažnejšej a širšej trestnej činnosti, ako je napríklad aj často podceňovaná činnosť zahraničných provokatérov, či agentov.

Štát by sa mal preto snažiť o prevenciu a minimalizovanie rizík, a to nielen zákonmi, ale aj lepšou informovanosťou a podporou rodín, myslí si Vobořil.

Na konferencii zazneli aj návrhy niektorých kľúčových opatrení. Jedným z nich je sprísnenie legislatívy v oblasti dostupnosti alkoholu, zvýšenie kontrol a sankcií za jej porušenie či obmedzenie reklamy na alkoholické nápoje. Diskutovalo sa aj o možnosti zavedenia špeciálnej dane na alkoholické nápoje s cieľom znížiť ich dostupnosť.

„Potrebujeme systémové opatrenia, ktoré povedú k skutočným zmenám. Nemožno sa spoliehať na jednotlivé riešenia, ale musíme kombinovať rôzne stratégie a postupy,“ vysvetlil protidrogový koordinátor. Vyzdvihol tiež potrebu ďalšieho výskumu v tejto oblasti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bezpečnosť #alkohol #vláda ČR