Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Do roka a do dňa sa Česko úplne zbaví ruského ropného vplyvu

Vyhlásil to český premiér Petr Fiala na margo dokončenia Transalpínskeho ropovodu, ktorý má Českú republiku odrezať od závislosti na ruskej rope.

04.06.2024 15:41
DN - Steel Long Pipes In Crude Oil Factory...
debata

Česko sa závislosti od ruskej ropy zbaví najneskôr do polovice budúceho roka. Termín záleží na dokončení rozšírenia Transalpínskeho ropovodu (TAL). Následne požiada EÚ o zrušenie výnimky na dovoz ruskej ropy.

Ruská televízia RT straší Európanov reklamou
Video
Zdroj: TV

Predseda českej vlády uviedol, že v Rakúsku sa začali práce na rozšírení kapacity ropovodu TAL, kde pribudnú štyri nové čerpadlá. „Tým sa po 60 rokoch zbavíme závislosti od ruskej ropy, čím posilňujeme energetickú sebestačnosť a bezpečnosť Česka,“ zdôraznil Fiala.

Český premiér Petr Fiala verí, že do roka a do... Foto: SITA/AP, Manuel Balce Ceneta
Petr Fiala Český premiér Petr Fiala verí, že do roka a do dňa sa Česko zbaví niekoľkogeneračnej závislosti na ruskej rope.

Projekt TAL-PLUS bude podľa neho v praxi znamenať, že ČR bude môcť dopraviť o štyri miliardy ton ropy ročne viac západnou cestou. Tým bude ČR schopná úplne nahradiť ropu dopravovanú ropovodom Družba. „Technologicky by to malo byť hotové do konca tohto roka a úplné spustenie sa očakáva najneskôr v prvej polovici budúceho roka, teda do 12 mesiacov,“ avizoval český premiér.

Dodal, že keď to bude možné, požiada o zrušenie výnimky na dovoz ruskej ropy. ČR ešte čaká úprava ropnej infraštruktúry. Prechod na zásobovanie výhradne neruskou ropou je podľa Fialu technicky aj technologicky náročný. Zdôraznil, že krajina nebola na kritický vývoj pripravená, energeticky bola nezabezpečená, čo sa podľa neho naplno ukázalo po ruskom útoku na Ukrajinu.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Mero ČR Jaroslava Pantůčka je projekt TAL-PLUS jedným z najzložitejších energetických projektov, ktoré sa v ČR v posledných rokoch realizovali.

Pripomenul, že ropovod TAL má za sebou približne 50 rokov fungovania a ešte nikdy nebol v prevádzke v takej vysokej kapacite, na akú sa pripravuje teraz. „Pôjde na maximálne výkony, akých je schopný a na aké bol naprojektovaný,“ podotkol.

Ropovod, ktorý pomôže aj Slovensku

Dohodu o rozšírení Transalpínskeho ropovodu Česko uzavrelo vlani v máji. Ropovod sa začína v námornom termináli v Terste. Odtiaľ vedie potrubie 465 km cez Alpy do Ingolstadtu.

Transalpínsky ropovod (TAL) vedie z ropného... Foto: OpenStreet map/Defence News
Ropovod-TAL-a-IKL Transalpínsky ropovod (TAL) vedie z ropného terminálu v talianskom Trieste cez rakúsko do nemeckého Ingolstadtu, kde sa rozvetvuje smerom na západ do Karlsruhe a na východ do Českej republiky.

Z Ingolstadtu vedie jedno 21 km dlhé potrubie do Neustadt an der Donau a ďalších 266 km až do Karlsruhe.

Vo Vohburgu je Transalpský ropovod prepojený s českou vetvou a ropovodom Ingolstadt-Kralupy-Litvínov (IKL), ktorý zásobuje ropné rafinérie v Českej republike. Mohol by sa použiť na reverzné prepojenie južnej vetvy ropovodu Družba na zásobovanie Slovenska.

Ropovod TAL sa v rakúskom Würmlachu odpája od staršieho potrubia – konkrétne Adria-Wien Pipeline (AWP) Ten zásobuje rafinériu OMV v meste Schwechat neďaleko slovenských hraníc. Prostredníctvom navrhovaného ropovodu Bratislava – Schwechat tak môže TAL a AWP zásobovať aj Slovensko.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Petr Fiala #konflikt na Ukrajine #ruská ropa #český premiér #závislosť na Rusku #Transalpský ropovod