Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Čína hrozí odplatou za nezávislosť Taiwanu, pripravuje sa na vojenské kroky

Čínsky minister obrany Tung Ťün na bezpečnostnej konferencii v Singapure vyhlásil, že Čína je otvorená vojenským rozhovorom s USA, ale je pripravená použiť silu proti snahám o nezávislosť Taiwanu. Peking zároveň varoval pred nerešpektovaním svojich nárokov v Juhočínskom mori.

03.06.2024 13:00
Čína / Armáda / Vojak / Vojaci / Foto: ,
debata

Čína je otvorená komunikácii so Spojenými štátmi na vojenské témy, povedal v nedeľu čínsky minister obrany Tung Ťün na bezpečnostnej konferencii v Singapure. Varoval súčasne, že čínska armáda je pripravená použiť silu, aby zastavila snahy o nezávislosť Taiwanu.

Ukrajinské húfnice Bohdana ničia ruských okupantov
Video

Stretnutie s americkým ministrom obrany

Čínsky minister prišiel s týmito vyhláseniami dva dni po tom, ako sa v rámci bezpečnostnej konferencie Dialóg Šangri-La v piatok v Singapure stretol s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom.

Czech Republic NATO US Blinken Čítajte aj Slovensko nemá problém so 40 mld. eur ročne pre Ukrajinu. Má však jednu podmienku

Austin po schôdzke znovu potvrdil platnosť záväzku prezidentov USA a Číny – Joea Bidena a Si Ťin-pchinga – zo summitu v San Franciscu z novembra 2023, že v nasledujúcich mesiacoch sa obnovia telefonické rozhovory na úrovni čínskych a amerických veliteľov. Peking zo svojej strany privítal „stabilizáciu“ vzťahov medzi oboma krajinami.

Minister obrany USA Lloyd Austin. Foto: SITA/AP, Kevin Wolf
Pentagon Austin Minister obrany USA Lloyd Austin.

Varovanie pred vojnou o Taiwan

Tohtoročná konferencia Dialóg Šangri-La sa koná týždeň po tom, čo Čína uskutočnila vojenské cvičenia okolo samosprávneho Taiwanu a varovala pred vojnou o ostrov, na ktorého čele je teraz prezident Laj Čching-te, označovaný Pekingom za „nebezpečného separatistu“.

Čínsky minister pripomenul, že Čínska ľudová oslobodzovacia armáda bola vždy nezničiteľnou a mocnou silou „pri obrane zjednotenia vlasti“ a že bude za každých okolností konať rázne, aby obmedzila nezávislosť Taiwanu a zabezpečila, že vo svojich pokusoch nikdy neuspeje.

Minister obrany SR Robert Kaliňák Čítajte aj Kaliňák rokoval v Španielsku o posilnení obranného priemyslu

„Kto sa odváži oddeliť Taiwan od Číny, bude rozdrvený na kusy a utrpí skazu,“ upozornil minister Tung.

Nároky v Juhočínskom mori

Vojenský umelý ostrov v Juhočínskom mori, ktorý... Foto: US Navy
Cinsky umely ostrov s pristávacou plochou Vojenský umelý ostrov v Juhočínskom mori, ktorý postavila čínska armáda v rozpore s rozhodnutím medzinárodného súdu. Čína takto umelo zväčšuje svoje teritoriálne vody na úkor ostatných krajín v regióne.

Pokiaľ ide o Juhočínske more, ktoré si Čína nárokuje takmer celé a kde bola zapojená do konfrontácií s filipínskymi plavidlami, Tung varoval pred nerešpektovaním nárokov Pekingu.

„Čína zachovala dostatočnú zdržanlivosť voči porušovaniu práv a provokáciám, ale má to svoje hranice,“ povedal Tung.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Peking #Taiwan #juhočínske more