Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Indonézska sopka vystrelila popol až do výšky sedem kilometrov

Indonézska sopka Ibu na ostrove Halmahera v provincii Severné Moluky v nedeľu opäť vybuchla a vychrlila stĺp hustého sivého popola do výšky sedem kilometrov.

03.06.2024 03:06 , aktualizované: 16:33
Indonesia Volcano Foto:
Na snímke, ktorú zverejnilo Centrum vulkanológie a zmierňovania následkov geologických katastrof indonézskeho ministerstva energetiky a nerastných surovín (PVMBG-ESDM), sopka Ibu chrlí sopečný materiál až do výšky 7 000 metrov.
debata

Podľa šéfa indonézskej geologickej agentúry Muhammada Wafida erupcia trvala viac ako šesť minút. V čase erupcie vietor fúkal na západ a sopečný materiál bol zanesený na miesta, kde žili evakuovaní ľudia v dedine Gam Ici, uviedol hovorca agentúry na riešenie prírodných katastrof. Na postihnuté miesto smeruje tím z agentúry.

Sopka Ibu sa nachádza na na severozápadnom... Foto: Google Maps
Sopka ibu mapa Sopka Ibu sa nachádza na na severozápadnom pobreží ostrova Halmahera v Indonézii. Vnútorný kráter je široký 1 km a je hlboký 400 m, vonkajší je široký 1,2 km.

Miestne úrady odporučili obyvateľom, aby sa zdržiavali vo vnútri budov a nevykonávali vonkajšie aktivity, kým bude z oblohy padať sopečný popol.

Záber z priemyselnej kamery, ktorá nonstop... Foto: Ministerstvo energetiky Indonézska republika
sopka Ibu priemyselná kamera livestream Záber z priemyselnej kamery, ktorá nonstop sleduje sopku Ibu na ostrove Maluku v Indonézii. Stúpajúci popol do výšky siedmich kilometrov narušilo aj leteckú dopravu v oblasti.

Ibu je jedna z najaktívnejších sopiek v Indonézii. Podľa geologickej agentúry vulkanológovia zaznamenali v roku 2023 v priemere 58 erupcií denne.

Indonézia s 270 miliónmi obyvateľov je rozľahlý ostrovný štát s častou seizmickou a sopečnou aktivitou. Leží na tichomorskom „Ohnivom kruhu“. Ide o jednu zo seizmicky najaktivnejších oblastí na Zemi. Na tomto páse s celkovou dĺžkou 40-tisíc kilometrov je zruba 450 sopiek, v samotnej Indonézii je asi 120 aktívnych sopiek.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #výbuch #bezpečnosť #indonézia #letecká doprava #sopka Ibu