Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Junta v Mjanmarsku chystá voľby: USA varuje pred "podvodom", Rusko voľby podporuje

Mjanmarská junta plánuje uskutočniť celoštátne sčítanie obyvateľstva v októbri, čo vyvoláva obavy o kontrolu a represiu. Napriek protestom a kritike zahraničných krajín sa junta rozhodla pokračovať v pláne usporiadania volieb pod svojím vedením.

15.05.2024 07:00
Mjanmarsko / armáda / Foto: ,
Príslušníci mjanmarských vládnych ozbrojených síl v meste Nawnghkio v Šanskom štáte, 15. augusta 2019.
debata

Vysoko postavený mjanmarský generál vyzval, aby sa v októbri uskutočnilo celoštátne sčítanie ľudu. V utorok o tom informovali tamojšie štátne médiá, aj keď rozsiahle územia krajiny zostávajú mimo kontroly vojenskej junty.

Demonštrácie proti mjanmarskej junte v Rangúne. Foto: SITA/AP
Myanmar Journalists Convicted Demonštrácie proti mjanmarskej junte v Rangúne.

Vojenský prevrat z roku 2021 armáda odôvodňuje nepodloženými tvrdeniami o rozsiahlych volebných podvodoch v roku 2020, v ktorých jednoznačne zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD) líderky Aun Schan Su Ťij.

Vojenskí predstavitelia uviedli, že sčítanie ľudu sa musí uskutočniť pred novými voľbami, ktoré by sa podľa vyjadrení politikov podporovaných juntou mohli konať na budúci rok.
Ukrajinci útočili na Rusov kazetovými bombami
Video
Počas návštevy Rangúnu – obchodného centra krajiny – to uviedol druhý najvyššie postavený člen junty So Win, informoval vládny denník The Global New Light of Myanmar, vychádzajúci v angličtine.

„Zdôraznil, že je potrebné vykonať prípravy na sčítanie obyvateľstva a domácností v celej krajine od 1. do 15. októbra 2024,“ uviedli noviny. Úrady v Rangúne „informovali o pokroku v prípravách na sčítanie ľudu,“ uviedol bez ďalších podrobností denník.

Junta vlani v októbri oznámila, že uskutočňuje pilotné sčítanie ľudu vo vybraných štvrtiach hlavného mesta Nepjito, v regiónoch Mandala, Pegu a v Karenskom štáte.

Kritici tvrdia, že sčítanie poslúži na zintenzívnenie monitorovania odporcov prevratu vrátane tisícov štátnych zamestnancov, lekárov a učiteľov, ktorí sa na protest nevrátili do zamestnania.

Mjanmarsko – krajina v juhovýchodnej Ázii – je naďalej hlboko rozdelené konfliktom, pričom civilisti sú takmer každý deň vystavení bombovým útokom, cielenému zabíjaniu a potýčkam medzi armádou a odporcami prevratu.

Armáda priznáva, že nemá pod úplnou kontrolou rozsiahle územia, a vo februári aktivovala dlhoročný branný zákon.

Sergej Lavrov Čítajte aj Lavrovov reaguje na Západ: S nikým takto nekomunikujte, najmä nie s nami

Spojené štáty uviedli, že akékoľvek voľby pod vedením junty by boli „podvodom“, zatiaľ čo analytici tvrdia, že by boli cieľom odporcov armády a vyvolali by ďalšie krviprelievanie. Rusko ako blízky spojenec izolovanej mjanmarskej junty vyhlásilo, že podporuje plán generálov na voľby.

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #sčítanie ľudu #Mjanmarsko #vojenská junta