Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Otec a kráľ odovzdal svoju vojenskú funkciu synovi a ten s ňou aj hneď odletel

Britský kráľ Karol III. odovzdal čestný titul hlavného plukovníka kráľovského letectva svojmu prvorodenému synovi, princovi Williamovi, ktorý si aj hneď zalietal udržiavací let na vrtuľníku Apache.

14.05.2024 10:00
debata

Karol III. zastával post 32 rokov, odovzdal ho pred vrtuľníkom Apache a za prítomnosti personálu Armádneho leteckého múzea (AFM) v južnom Anglicku.

„Je to naozaj veľmi dobrý pilot,“ povedal Karol III. o svojom synovi, bývalom pilotovi pátracej a záchrannej helikoptéry Britského kráľovského letectva (RAF). Išlo o prvú oficiálnu cestu kráľa mimo Buckinghamského paláca po jeho trojmesačnej pauze zo zdravotných dôvodov, keďže mu lekári zistili rakovinu.

Otec a kráľ odovzdáva svoju funkciu synovi Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
WA 61 Middle Wallop - Britský princ William...

William (41) si tiež dal v marci a apríli na niekoľko týždňov voľno od oficiálnych povinností člena kráľovskej rodiny kvôli manželke Catherine, ktorá sa tiež lieči na rakovinu. Počas ceremónie William uviedol, že sa jej „darí dobre“.

Kráľ: So synom bude letectvo silnejšie

Karol III. na odovzdávacom ceremoniáli povedal, že sa síce lúči „so smútkom“, ale letectvo bude pod vedením jeho syna „silnieť“.

„Dávajte na seba pozor, a ani neviem vyjadriť, ako veľmi som hrdý na to, že som s vami mohol po celý ten čas spolupracovať,“ odkázal kráľ členom RAF.

Prevod titulu bol dohodnutý už vlani v auguste po Karolovom nástupe na trón. William v pondelok strávil čas s jednotkami, prezrel si výcvik, vybavenie a absolvoval aj udržiavací let na vrtuľníku Apache, aby mu neprepadla licencia pilota.

Kráľov mladší syn, princ Harry, je bývalý kapitán RAF a slúžil ako pilot vrtuľníka Apache počas misie v Afganistane.

debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #princ William #kráľ Karol III #hlavný dôstojník letectva