Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Filipíny obvinili Čínu z odpočúvania: Čínski diplomati pod paľbou kritiky

Filipínsky poradca pre národnú bezpečnosť navrhuje vyhostenie čínskych diplomatov z krajiny po obvineniach z odpočúvania konverzácie filipínskeho admirála. Čínska strana popierala a považuje obvinenia za provokatívne,.

10.05.2024 15:16
filipíny, juhočínske more Foto: ,
Filipínske jednotky sledujú loď filipínskej pobrežnej stráže.
debata

Filipínsky poradca pre národnú bezpečnosť Eduardo Aňo v piatok navrhol vyhostenie čínskych diplomatov z krajiny za údajné odpočúvanie konverzácie filipínskeho admirála v čase eskalácie sporu v Juhočínskom mori.

Čínska invázia? Taiwan si precvičil obranu
Video

„Čínske veľvyslanectvo opakovane šírilo dezinformácie a falošné a škodlivé správy,“ uviedol Aňo a dodal, že ich cieľom je „zasievanie nezhôd a rozkolu“. Poradca zároveň skonštatoval, že podľa neho by tieto činy nemali zostať nepotrestané.

Na snímke z videa zverejnenou Filipínskou... Foto: TASR/AP, Armed Forces of the Philippines
Čína Filipíny Juhočínske more lode Na snímke z videa zverejnenou Filipínskou pobrežnou strážou, filipínske plavidlo Unaizah May 4 (hore) je atakované vodnými delami z lode čínskej pobrežnej stráže (dole vpravo) pri plytčine Second Thomas Shoal neďaleko Spratlyho ostrovov v Juhočínskom mori 23. marca 2024.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien označil obvinenia za provokatívne a uviedol, že čínskym diplomatom na Filipínach by malo byť byť umožnené vykonávať svoju prácu.

boeing Čítajte aj Boeing opäť vyšetrujú. Tentoraz pre falšovanie bezpečnostných testov nových lietadiel

„Čína požaduje, aby Filipíny umožnili čínskym diplomatom bežný výkon ich povinností a prestali porušovať zákon, provokovať a popierať skutočnosti,“ uviedol Lin na tlačovej konferencii v čínskom hlavnom meste Peking.

Úrad filipínskeho prezidenta Ferdinanda Marcosa mladšieho ani tamojšie ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nezareagovali.

Obe krajiny sa za posledný rok dostali do viacerých konfliktov pre sporné oblasti v Juhočínskom mori. Príčinou je, že Filipíny, ktoré majú podporu Spojených štátov a ďalších spojencov, rozširujú svoju činnosť v Juhočínskom mori aj napriek tomu, že je kontrolované čínskou pobrežnou strážou.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #odpočúvanie #Filipíny #diplomacia #juhočínske more