Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

EÚ pošle na Ukrajinu miliardové úroky zo zmrazených ruských peňazí

Členské krajiny EÚ sa dohodli na využití výnosov z ruských aktív zmrazených v rámci únie na vojenskú pomoc a podporu obnovy Ukrajiny. Tieto finančné prostriedky by mohli dosiahnuť až tri miliardy eur, pričom prvá miliarda by mohla byť vyčlenená už v júli tohto roku.

09.05.2024 12:17
von der Leyonová Foto: ,
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
debata (1)

Členské krajiny EÚ sa v stredu „v zásade“ dohodli, že výnosy z ruských aktív zmrazených v Európskej únii budú využité na vojenskú pomoc Ukrajine a podporu jej obnovy. Oznámilo to na sociálnej sieti belgické predsedníctvo v Rade EÚ.

„Veľvyslanci (členských štátov pri) EÚ sa v zásade zhodli na opatreniach týkajúcich sa mimoriadnych príjmov zo zmrazených aktív Ruska,“ uviedlo belgické predsedníctvo. „Tieto peniaze budú slúžiť na podporu obnovy a vojenskej obrany Ukrajiny v kontexte ruskej agresie.“

Dohoda sa týka využitia úrokov a ďalších ziskov zo zablokovaných ruských aktív, nie však priamo samotných aktív. Opatrenie by mohlo v tomto roku priniesť na pomoc Ukrajine až tri miliardy eur.

Podľa Európskej komisie sú v EÚ zmrazené aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote 210 miliárd eur. Predstavitelia Únie odhadujú, že do roku 2027 by mohli výnosy z nich predstavovať 15 – 20 miliárd eur. Prvú miliardu by pre Ukrajinu mohli vyčleniť už v júli tohto roka.

Video

Text dohody musia ešte oficiálne schváliť lídri členských štátov, pripomína agentúra Reuters. Väčšina príjmov zo správy zmrazených aktív ruskej centrálnej banky, 90 percent, by mala ísť do fondu EÚ na financovanie vojenského vybavenia a výcviku pre Ukrajinu, zvyšných desať percent na podporu Kyjeva inými formami.

Iskander, atómovky, jadrové zbrane Čítajte aj Lukašenko dal pre istotu skontrolovať ruské jadrové zbrane v Bielorusku

Takýto návrh členským krajinám EÚ v marci predložili predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a šéf diplomacie Únie Josep Borrell. Rokovania boli náročné okrem iného preto, že neutrálne štáty ako Rakúsko sa nechcú priamo podieľať na dodávkach zbraní a munície. Pre tieto krajiny tak vznikla dohoda, že časť príjmov sa použije aj na inú finančnú pomoc.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Ukrajina #členské štáty #zmrazenie aktív #vojenská pomoc Ukrajine