Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Čínska stíhačka vystrelila svetlice na austrálsky vrtuľník

V pondelok došlo k incidentu medzi austrálskou a čínskou vojenskou silou, keď čínska stíhačka ohrozila helikoptéru austrálskeho námorníctva v Žltom mori. Ide o vážny incident, ktorý zvýšil napätie medzi oboma krajinami v regióne.

06.05.2024 00:00 , aktualizované: 16:17
Vrtuľník / Apache AH-64E / Foto: ,
Aprílové čínske vojenské cvičenie v blízkosti Taiwanu. Na snímke stíhačka J-15 pri štarte z lietadlovej lode Šan-tung.
debata

Austrália protestuje proti konaniu Pekingu po tom, ako čínska stíhačka ohrozila v medzinárodných vodách helikoptéru austrálskych námorných síl.

Austrálske ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že incident sa odohral v sobotu, keď sa austrálsky torpédoborec HMAS Hobart v Žltom mori zúčastňoval na medzinárodnej operácii zameranej na uplatňovanie sankcií Bezpečnostnej rady OSN voči Severnej Kórei.

Ukrajinské vrtuľníky na bojovej misii proti Rusom
Video

Austrálsky minister obrany Richard Marles uviedol, že čínska stíhačka Čcheng-tu J-10 vystrelila svetlice v letovej dráhe austrálskej vojenskej helikoptéry Seahawk, ktorá vzlietla z torpédoborca Hobart. Svetlice preleteli 300 metrov pred vrtuľníkom.

Aprílové čínske vojenské cvičenie v blízkosti... Foto: SITA/AP, An Ni
Čína, J-15 Aprílové čínske vojenské cvičenie v blízkosti Taiwanu. Na snímke stíhačka J-15 pri štarte z lietadlovej lode Šan-tung.
Izrael, osol, somár, Palestínčan Čítajte aj Armáda USA si myslela, že zabili teroristu, v skutočnosti zasiahli nevinného pastiera

„Bolo to nielen neprofesionálne, ale aj nebezpečné,“ uviedol Marles pre televíznu stanicu Nine News a dodal, že takéto zastrašovanie Austráliu neodradí od toho, aby presadzovala sankcie, ktoré OSN uvalila na Severnú Kóreu.

Ministerstvo obrany skonštatovalo, že incident prebehol bez zranení a materiálnych škôd, ale dodalo, že austrálska vláda odkomunikovala svoje obavy čínskej vláde. Tá sa k záležitosti zatiaľ nevyjadrila.

Ide o najvážnejší incident medzi armádami Austrálie a Číny od novembra 2023, keď čínsky torpédoborec CNS Ningbo údajne zranil potápačov austrálskych námorných síl použitím zvukových impulzov. Austrália vtedy obvinila Čínu, že nepočúvla bezpečnostné varovanie, aby sa nepribližovala k austrálskej bojovej lodi HMAS Toowoomba v japonských vodách.

Čína zapríčinenie akýchkoľvek škôd odmieta a tvrdí, že k incidentu došlo mimo japonských teritoriálnych vôd. Čínsky prezident Si Ťin-pching plánuje tento rok Austráliu navštíviť po prvýkrát za posledné desaťročie, ktoré bolo poznačené bezprecedentne zlými bilaterálnymi vzťahmi.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Austrália #stíhačka #vojenská sila