Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ďalší kľúčový svedok proti Boeingu náhle zomrel. Mal iba 45 rokov

Môže to byť iba náhoda, ale vyzerá to desivo. V krátkom čase zomrel už druhý technik, ktorý verejne upozornil na chyby a nízku kvalitu pri výrobe lietadiel Boeing, čo viedlo ku smrteľným nehodám. Joshua Dean mal pritom iba 45 rokov.

02.05.2024 16:20
APTOPIX Oregon Emergency Landing Foto:
Už nebohý Joshua Dean (45) pracoval pre spoločnosť, ktorá vyrábala a montovala dvere na Boeing 737 MAX. Presne tieto dvere pre chýbajúce skrutky odpadli z lietadla spoločnosti Alaska Airlines začiatkom januára 2024. Dean už v roku 2022 varoval spoločnosť, že nedodržujú predpisy.
debata

Dean pracoval v spoločnosti Spirit AeroSystems, ktorá bola dodávateľom komponentov pre firmu Boeing, vrátane dverí, ktoré začiatkom roka sa uvoľnili počas letu spoločnosti Alaska Airlines.

boeing Čítajte viac Dvere, ktoré sa odtrhli z Boeingu počas letu, skončili v záhrade učiteľa Boba

Pred časom Dean svedčil v súdnom spore proti akcionárom Spirit AeroSystems. Uviedol vtedy, že v roku 2022 zistil hrubé porušenia predpísaných postupov pri výrobe lietadla Boeing 737 MAX. Vedenie spoločnosti však jeho zistenia ignorovalo. Dean následne dostal výpoveď, ktorú považoval za odplatu za svoje výroky pred súdom a podal pre to žalobu.

Podľa denníka The Seattle Times žil Dean v meste Wichita v štáte Kansas, kde sídli aj spoločnosť Spirit AeroSystems. Denník dodal, že Dean mal 45 rokov a viedol zdravý spôsob života. Pred dvoma týždňami však navštívil lekára a sťažoval sa na problémy s dýchaním. Diagnostikovali mu zápal pľúc a závažnú bakteriálnu infekciu spôsobenú stafylokokom rezistentným na antibiotiká.

Dean bol najprv hospitalizovaný vo Wichite, potom ho urgentne vrtuľníkom prepravili na kliniku v Oklahome, kde okrem iného podstúpil procedúru umelej saturácie kyslíkom.

Jeho stav sa napriek liečbe zhoršil, v organizme sa mu začala rozvíjať sepsa a gangréna. Lekári dokonca zvažovali možnosť amputácie oboch rúk a oboch nôh. Dva týždne po hospitalizácii Dean zomrel.

APTOPIX Oregon Emergency Landing Čítajte viac Boeing, ktorému uleteli za letu dvere, nemal zle utiahnuté skrutky. Nemal ich tam vôbec

Spoločnosť Spirit AeroSystems sa ocitla pod drobnohľadom po tom, čo ňou vyrobený dverný panel v januári vypadol počas letu z lietadla 737 MAX 9. Tento incident týkajúci sa letu spoločnosti Alaska Airlines 1282 bol zatiaľ posledným zo série rôznych nehôd, ktoré vyvolali obavy z nedodržiavania bezpečnostných noriem v Boeingu.

DN - Boeing Ilutracka Čítajte viac Exzamestnanca Boeingu, ktorý odhalil porušovanie noriem, našli mŕtveho

Prvý whistleblower sa zastrelil zo strachu?

Dean pritom nie je prvým whistleblowerom v kauze Boeing, ktorý náhle zomrel. Začiatkom marca bol totiž v štáte Južná Karolína nájdený mŕtvy bývalý manažér kontroly kvality spoločnosti Boeing John Barnett, ktorý tiež opakovane kritizoval nízke výrobné štandardy spoločnosti Boeing.

Telo 62-ročného Barnetta našli v aute na hotelovom parkovisku. Podľa polície v okrese Charleston zomrel na strelné zranenie, ktoré si sám spôsobil. Polícia doteraz nezverejnila výsledky vyšetrovania jeho smrti.

Podľa jednej z verzie Barnett spáchal samovraždu, lebo sa obával miliónovej žaloby, ktorú voči nemu podala spoločnosť Boeing a neveril, že by dokázal zaplatiť právnikov a tobôž vyhrať nad multimiliardovým kolosom, akým je Boeing.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vyšetrovanie #Boeing #nehoda lietadla #boeing 737 MAX #Alaska Airlines #predčasné úmrtie #Joshua Dean