Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajinci sa stiahli. Rusi utrpeli víťazstvo a obsadili mesto Avdijivka

Ukrajinská armáda sa na poslednú chvíľu stiahla z mesta Avdijivka a dovolila tak ruskej okupačnej armáde dosiahnuť Pyrrhovo víťazstvo za cenu obrovských strát obsadili ruiny mesta, ktoré sa snažili dobyť od roku 2014.

17.02.2024 23:11
Deep State MAP-Avdiivka-UA-withdraw Foto:
Porovnanie bojových pozícií v piatok 16. febuára a sobotu 17. februára podľa Deep State Map po ústupe ukrajinskej armády z mesta Avdijivka na juhovýchode Ukrajiny.
debata

Ruské ministerstvo obrany v sobotu večer vyhlásilo, že jeho sily získali „plnú kontrolu“ nad mestom Avdijivka na východe Ukrajiny. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

Vyhlásenie ruského ministerstva, ktorého pravdivosť nebolo možné nezávisle overiť, prichádza po tom, ako ukrajinská armáda v noci na sobotu oznámila, že sa jej vojaci po štyroch mesiacoch ťažkých bojoch sťahujú z Avdijivky.

Hlavný veliteľ ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj to zdôvodnil snahou vyhnúť sa obkľúčeniu a potrebou ochrániť životy a zdravie vojakov.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že ruská armáda získala „plnú kontrolu… nad Avdijivkou…, ktorá bola dôležitým obranným bodom ukrajinských ozbrojených síl,“ píše sa v sobotňajšom vyhlásení rezortu obrany v Moskve.

Putin následne zablahoželal ruskej armáde k „dôležitému víťazstvu“, uviedli ruské tlačové agentúry.

Podľa tvrdení Šojgua Rusi likvidujú už len posledné ohniská odporu v areáli miestnej koksovne a chemičky. Na internete sa objavili videá, na ktorých zrejme vojaci vztyčovali ruskú vlajku nad jednou z budov závodu.

„Na základe operačnej situácie v okolí Avdijivky, aby som sa vyhol obkľúčeniu a zachoval som životy a zdravie vojakov, rozhodol som sa stiahnuť naše jednotky z mesta a presunúť sa do obrany na priaznivejších líniách,“ uviedol generál Syrskyj v noci na sobotu.

„Naši vojaci… urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby zničili najlepšie ruské vojenské jednotky, a spôsobili nepriateľovi značné straty z hľadiska živej sily aj techniky“.

Ruské sily sa pokúšajú Avdijivku dobiť už od začiatku invázie; už v predchádzajúcich rokoch oň Ukrajinci zvádzali boje s Ruskom podporovanými separatistami. Ruské útoky na Avdijivku sa zintenzívnili od vlaňajšieho októbra.

Bitka o toto priemyselné centrum, vzdialené necelých desať kilometrov severne od mesta Doneck, bola jednou z najkrvavejších počas už takmer dva roky trvajúcej vojny a pripomína krvavú bitku o Bachmut, v ktorej padli tisíce vojakov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #obsadenie #ruská armáda #Avdijivka #Putinova vojna #Pyrrhovo víťazstvo