Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ruské prezidentské voľby: Putin a jeho traja nosiči vody

Volebná komisia nenechala nič na náhodu a do ruských prezidentských volieb pustila iba Vladimíra Putina a jeho troch fanúšikov - komunistu, fašistu a kamuflovaného liberála.

11.02.2024 12:00
prezidentski kandidati rusko Foto:
Kandidáti na prezidenta Ruskej federácie, ktorých schválila Ústredná volebná komisia.
debata

Ak by ruské prezidentské voľby boli cyklistické preteky, tak by situácia pred stúpaním do cieľa na kopci „Пик Демократии“ (Vrchol demokracie) bola nasledovná: na štart pretekov traťoví rozhodcovia pustili iba jediný tím „Навсегда Путин“ (Navždy Putin).

Majiteľom, hlavným sponzorom, trénerom a jazdiacim kapitánom tímu je súčasný ruský prezident Vladimír Vladimirovič Putin. Ostatní traja domestici prezidentskej squadry sú:

  • Veterán a komunista Nikolaj Charitonov (75), ktorý pred dvadsiatimi rokmi s Putinom prehral v prezidentských voľbách v roku 2004 v pomere 77 ku 13 percent a odvtedy zastáva pohodlné politické funkcie ako predseda komisie pre rozvoj ďalekého východu a sedí vo viacerých dozorných radách štátnych podnikov.
  • Leonid Sluckij (56), ktorého otecko bol agentom KGB v Holandsku a nadriadený Vladimíra Putina počas jeho pôsobenia v KGB v Nemecku. Sluckij vlastní daču v Turecku, autá Bentley Continental Flying Spur (od 200-tisíc eur), Bentley Bentayga (od 300-tisíc eur) a Mercedes-Maybach S500 (od 150-tisíc eur), na ktoré si z oficiálneho platu 6 000 eur mesačne mohol našetriť iba pri veľmi asketickom spôsobe života. Sluckij je predsedom neonacistickej strany LDRP, ktorý založil Vladimír Žirinovskij a riadil ju do svojej smrti v apríli 2022.
  • Štvrtým členom Putinovho kvarteta je mladík Vladislav Davankov (36), ktorý je z milosti Putina podpredsedom ruského parlamentu aj napriek tomu, že nie je z vládnej strany Jednotné Rusko. Jeho počtom poslancov drobná strana Noví Ľudia však od roku 2020 otvorene spolupracujú s Putinovou štátostranou a dodávajú hlasy ak je potrebná ústavná väčšina.

Na zoznam sa nedostal ruský protivojnový kandidát Boris Nadeždin po tom, ako mu Ústredná volebná komisia (ÚVK) vo štvrtok zakázala kandidovať s tým, že zistila nedostatky pri zbieraní podpisov potrebných na podporu jeho kandidatúry.

ÚVK do volieb hlavy štátu zaregistrovala Vladislava Davankova, podpredsedu Štátnej dumy a člena frakcie Noví ľudia; Leonida Sluckého, vodcu ultranacionalis­tickej Liberálno-demokratickej strany (LDPR) lojálnej Kremľu; a nominanta Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) Nikolaja Charitonova.

Očakáva sa, že 71-ročný Putin, ktorý sa rozhodol kandidovať ako nezávislý, a nie ako nominant vládnucej strany Jednotné Rusko, a ktorý je najvyšším ruským predstaviteľom od roku 2000 a ovláda všetky „páky“ štátu, v marcovom hlasovaní ľahko zvíťazí.

Hoci nikto neočakával, že Nadeždin, ktorý označil Putinovu vojnu na Ukrajine za „fatálnu chybu“, zvíťazí, jeho ostrá kritika prekvapila niekoľkých analytikov. Kremeľ uviedol, že ho nepovažuje za vážneho súpera pre Putina. Nadeždin vyhlásil, že rozhodnutie ÚVK napadne na ruskom Najvyššom súde.

Vojna na Ukrajine, ktorú Kremeľ nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“, sa blíži ku koncu svojho druhého roka. Zahynuli v nej už tisíce ľudí na oboch stranách, milióny Ukrajincov boli vysídlené a desiatky miest a dedín sa zmenili na trosky.

Nezávislí pozorovatelia a experti hodnotia voľby v Rusku ako neslobodné a nespravodlivé. Okrem iného aj preto, že úrady zasahujú do volebného procesu, obmedzujú opozíciu, vytvárajú výhody pre provládnych kandidátov a v niektorých prípadoch dochádza aj k priamemu falšovaniu hlasovania.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #kandidáti #Vladimir Putin #Ústredná volebná komisia #ruské prezidentské voľby