Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Republikán Mike Johnson ďalej torpéduje pomoc USA Ukrajine. Svoju stranu vedie k rozkolu

V republikánskej strane, ktorá tesne ovláda dolnú komoru amerického parlamentu sa schyľuje k tvrdému rozkolu. Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson (Rep.) vyhlásil, že jeho strana nepodporí imigračný zákon a teda ani vojenskú pomoc Ukrajine.

05.02.2024 06:45 , aktualizované: 08:06
Kongres, Mike Johnson Foto: ,
Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson (R-La.).
debata

Republikánsku stranu čaká zrejme v najbližších dňoch rozkol. Republikáni totitž už niekoľko mesiacov podmieňujú odhlasovanie ďalšieho balíka vojenskej podpory Ukrajine imigračnou reformou a zlepšením situácie na južnej hranici USA s Mexikom.

Vláda demokratického prezidenta Joe Bidena, teda pripravila návrh zákona na zlepšenie situácie a zníženie počtu nelegálnych migrantov v krajine. Horná komora amerického parlamentu, ktorú tesne ovládajú pre zmenu demokrati – Senát USA – znenie zákona zverejnilo a najvyššie postavený republikán Johnson zákon z voleja odmietol, napriek tomu, že počíta s dodatočným navýšením rozpočtu na hraničnú políciu o 118 miliárd dolárov.

„Tento návrh zákona je ešte horší, ako sme očakávali, a ani zďaleka neukončí katastrofu na hraniciach, ktorú spôsobil prezident (Joe Biden),“ napísal republikán Johnson na Twitteri / X.

Johnson blokuje pomoc Ukrajine, lebo o to požiadal exprezident Donald Trump (Rep.), ktorý sa pokuša ten rok o znovuzvolenie a s najväčšou pravdepodobnosťou bude kandidátom republikánskej strany v novembrových prezidentských voľbách.

Senát USA už niekoľko mesiacov rokuje o dohode týkajúcej sa boja proti nelegálnej migrácii na hraniciach s Mexikom, aby tak spriechodnili vojenskú pomoc nielen Ukrajine, ale aj Izrealu, či oficiálnej Jemenskej vláde v boji proti extrémistom z hnutia húsíov.

Republikáni totiž trvajú na posilnení ochrany hraníc výmenou za schválenie žiadosti Bieleho domu o ďalšiu pomoc pre Ukrajinu v hodnote 60 miliárd dolárov. Akýkoľvek návrh na posilnenie hraníc však odmietajú, lebo práve ich kandidát na prezidenta Donald Trump by si rád na téme migrácie postavil predvolebnú kampaň, tak ako to spravil pred ôsmymi rokmi, keď sa stal prezidentom.

Tichí republikánski rebeli

Hlučný Mike Johnson, ktorý sa netají tým, že každý krok konzultuje s Trumpom však zrejme narazí na tichých ale sebavedomých rebelov. Vplyvný senátor Mitch McConnell (Rep.) naopak zákon o ochrane hraníc podporil a potopil tak Johnsona.

„Som vďačný senátorovi Lankfordovi za to, že neúnavne pracuje na tom, aby sa doplnková legislatíva o národnej bezpečnosti začala priamym a okamžitým riešením krízy na našej južnej hranici. Suverenita Ameriky je skúšaná tu doma a naša dôveryhodnosť je skúšaná protivníkmi na celom svete. Výzvy, ktorým čelíme, sa nevyriešia samy od seba. Senát musí dôkladne zvážiť príležitosť, ktorú máme pred sebou a konať,“ dodal McConnell, čím nepriamo vyzval republikánov na podporu zákona.

zväčšiť Republikánsky člen kongresu za štát Texas... Foto: AP
Daniel Reed Crenshaw kongresman USA Republikánsky člen kongresu za štát Texas Daniel Reed Crenshaw je otvorene proti politickému bľabotaniu a chce hlasovať za zlepšenie situácie aj na južnej hranici aj za pomoc Ukrajine. Crenshaw prišiel o oko počas pôsobenia v špeciálnej jednotke NAVY SEALS

Už skôr sa od vedenia republikánskej strany dištancoval texaský kongresman a vojenský veterán, ktorý počas pôsobenia v špeciálnej jednotke NAVY Seals prišiel o pravé oko – Daniel Reed Crenshaw. Ten vyhlásil, že nerozumie prečo by mali čakať na neskôr, keď nápor imigrantov na texaskej hranici môžu vyriešiť už teraz.

Ako vojak sa netají tým, že otvorene podporuje vojenskú pomoc Ukrajine. Rovnaký postoj má aj ďalší vplyvný republicán Lindsay Graham, ktorí tiež slúžil armáde a najradšej by o pomoci Ukrajine, ale aj iným krajinám, ktoré bojujú proti diktátorským a extrémistickým režimom, čo najskôr.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina #Snemovňa reprezentantov #Senát USA #Putinova vojna