Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajina vyradila z prevádzky ruský plynový terminál pri Petrohrade. Kremeľ sa sťažuje, že útočiť na civilné ciele nie je fér

Ukrajinské špeciálne sily majú ďalší dôležitý zárez na pažbe. Z prevádzky vyradilil dôležitý ruský terminál so zemným plynom na pobreží Baltského mora. Kremeľ nahnevane hovorí o ukrajinskom terorizme, s tým, že na civilné ciele nemožno predsa útočiť. Prečo rovnaké pravidlo neplatí aj pre Rusko, ktoré pravidelne bombarduje ukrajinské nemocnice, paneláky, elektrárne, sklady s obilím či nákupné centrá, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov nevysvetlil.

22.01.2024 09:00
Záber z amatérskeho videa požiar LNG terminál... Foto:
Ukrajina zasiahla ropný a plynový terminál pri Petrohrade v meste Usť-Luga. Na záberoch rusky hovoriaci muž tvrdí, že počul dron krátko pred dopadom na terminál.
debata

Kremeľ v pondelok obvinil Ukrajinu z víkendového útoku na terminál skvapalneného zemného plynu (LNG) v ruskom prístave Usť-Luga na pobreží Baltského mora. „Kyjevský režim ďalej ukazuje svoju brutálnu tvár. Zasahujú civilnú infraštruktúru, ľudí,“ odpovedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na novinársku otázku o víkendovom požiari terminálu.

Terminál Usť-Luga neďaleko hraníc s Estónskom patrí ruskej spoločnosti Novatek, ktorá je najväčším ruským vývozcom LNG. Požiar tam vypukol v nedeľu. Od hraníc s Ukrajinou to je síce viac 850 kilometrov ďaleko, ale iba 30 kilometrov z Estónska a pohraničného mesta Narva, kde Rusko v roku 1700 utrpelo drvivú porážku od švédskej armády.

Víkendový útok je zatiaľ posledným zo série ukrajinských atakov zameraných na ruskú energetickú infraštruktúru. Minulý týždeň sa Kyjev prihlásil k dvom ďalším útokom vrátane jedného v Leningradskej oblasti, kde leží aj Usť-Luga.

Rusko aj Ukrajina používajú drony s výbušninami proti cieľom aj ďaleko za frontovými líniami. Obe krajiny tiež pravidelne hlásia zostrelenie zariadení nepriateľa nad svojim územím.

„Ministerstvo obrany a protivzdušná obrana podnikajú všetky nevyhnutné opatrenia na ochranu pred takýmito útokmi,“ uviedol v pondelok po úspešnom ukrajinskom útoku Peskov.

Podľa miestnych úradov si nedeľňajší požiar terminálu nevyžiadal zranených a všetci zamestnanci boli evakuovaní.

Kremeľ v pondelok označil za teroristický čin aj nedeľňajší útok v Donecku na východe Ukrajinu, ktorý si vyžiadal najmenej 27 obetí. „Špeciálna vojenská operácia bude pokračovať, aby pred týmto nebezpečenstvom ochránila našich ľudí,“ uviedol Peskov, no bližšiu definíciu „našich ľudí“ neuviedol.

My môžeme, oni nie!

Rusko oznažilo ostatné útoky na svoju dôležitú infraštruktúru za teroristické činy, pritom vlastné masívne bombardovanie vyslovene civilných cieľov na Ukrajine ako sú nemocnice, elektrárne, teplárne, či sklady s humanitárnou pomocou považuje Kremeľ za adekvátne a v súlade so ženevskýmni konvenciami o vedení vojny. Ukrajinský útok na ruský LNG terminál, ktorý skončil bez zranení, však je v rozpore s ruskými pravidlami.

Od začiatku invázie na Ukrajinu ruská armáda zbombardovala desiatky nemocníc, zasiahla stovky panelákov po celej Ukrajine, zlikvidovala tisíce ton pšenice v ukrajinských skladoch, desiatky škôl a škôlok spolu s deťmi a učetľmi sa stalo obeťou ruských leteckých náletov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #útok #Rusko #vojna #Petrohrad #Ukrajina #terminál #špeciálna vojenská operácia