Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

VIDEO: USA a Veľká Británia spustili útok na jemenských extrémistov

Ide o prvé útoky proti tejto skupine podporovanej Iránom, odkedy koncom minulého roka začala útočiť na medzinárodnú lodnú dopravu v Červenom mori.

12.01.2024 01:50 , aktualizované: 02:50
Britská loď HMS Diamond počas útokov proti... Foto:
Súčasťou útočnej skupiny proti jemenským extrémistom je aj britský torpédoborec HMS Diamond s riadenými strelami s dosahom až 150 kilometrrov.
debata (49)

Informáciu o začatí vojenskej operácie proti husíjkým cieľom priamo v Jemene priniesla agentúra Reutrers s odvolaním sa na šryroch vysokých predstaviteľov amerického ministerstva obrany.

Do operácie americkej a britskej armády v Jemene sú zapojené stíhačky, ponorka aj vojnové lode, z ktorých boli vypálené strely Tomahawk. Medzi vojenské ciele patrili logistické uzly, systémy protivzdušnej obrany a miesta skladovania a odpaľovania zbraní.

Americký prezident Joe Biden vo svojom vyhlásení konštatoval, že údery amerických ozbrojených síl proti extrémistom aktívne podporili okrem Veľkej Británie aj Austrália, Kanada, Bahrajn a Holandsko.

„Údery na niekoľko cieľov v Jemene, ktoré využívajú húsíjskí povstalci na poškodzovanie obchodných lodí plaviacich sa cez najdôležitejšiu obchodnú trasu na svete, boli úspešné,“ konštatoval Joe Biden.

Ako dodal, tak priama vojenská intervencia je priamou reakciou na stupňujúce násile zo strany jemenskych rebelov. „Po prvý krát v histórii niekto útočil na obchodné lode balistickými protilodnými raketami,“ dodal Biden.

Irán neschladil horúce hlavy húsijských dorastencov

Poslednou kvapkou bol utorkový priamy útok na americkú loď v medzinárodných vodách. Americkí diplomati sa snažili dve dni presvedčiť Irán, aby upokojil svojich husíjskych dorastencov. Bez výsledku a preto Biden vydal rozkaz na preventívny útok.

Spravodajcovia AP informovali o štyroch výbuchoch v Saná, hlavnom meste Jemenu. Spojenmské sily v ňom úspešne zasiahli leteckú základňu. V prístavnom meste Hudajdá svedkovia hlásili päť explózii. Tam vzdušné sily USA a Veľkej Británie zničili odpaľovaciu plochu dronov a rakiet.

Popredný predstaviteľ jemenských húsíjských povstalcov Muhammad Alí al-Húsí vo štvrtok vyhlásil, že v prípade útoku zo strany USA sú pripravení na všetko a istotne to z ich strany vyvolá tvrdú vojenmskú reakciu.

Washington už skôr konštatoval, že húsíovia vypálili balistickú strelu na medzinárodné námorné trasy v Adenskom zálive. Podľa Reuters išlo o 27. útok týchto povstalcov od 19. novembra.

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) prijala v stredu rezolúciu, v ktorej odsúdila útoky jemenských húsíjských povstalcov na obchodné lode v Červenom mori a vyzvala na ich okamžité zastavenie. Rezolúciu podporilo 11 krajín, hlasovania sa zdržali Rusko, Čína, Alžírsko a Mozambik.

Húsiovia, ktorých vojensky, ale aj materiálne podporuje Irán (napr. dronmi Šáhíd 136) sa vojemnský prevratom proti vláde v roku 2014 zmocnili väčšiny územia Jemenu. Žiadna z významných krajín však hnutie húsiov nepovažuje za legitímnu vládu v Jemene.

Yemen Israel Palestinians Čítajte viac Jemenskí povstalci sa vyhrážajú, že Červené more zmenia na červené. Od krvi

Húsíovia sú extrémisti. Ich heslom je Smrť Amerike, smrť Izraelu. V novembri v reakcii na vojenskú odvetu izraela v pásme Gazy začali prepadávať, či útočiť na obchodné lode plaviace sa cez Červené more.

Ročne sa touto námornou trasou prepraví až 15 percent svetového obchodu v hodnote viuac ako troch biliónov eur. Všetky významné lodiarske spoločnosti do odvolania premserovali svoje lode smerujúce do Európy okolo Afriky, čo je o 10 až 14 dní dlhšia trasa.

© Autorské práva vyhradené

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #USA #Jemen #útoky #Červené more #húsíovia #Suezký prieplav