Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Poslanci zúria. Bundeswehr si mesiace nevie rady s cudzími dronmi nad kasárňami, kde trénujú Ukrajincov.

Velenie nemeckého Bundeswehru muselo so sklonenou hlavou poslancom priznať, že rok a pol neurobili nič s neznámymi dromi, ktoré pravidelne lietajú nad vojenskými útvarmi. Minister obrany Boris Pistorius (63) sa rozhodol k ráznemu kroku. Zriadil pracovnú skupinu.

09.01.2024 15:56
Dron / UA / Foto: ,
Podobne malé a neznáme drony už od októbra 2022 eviduje nemecká armáda nad svojimi výcvikovými priestormi, najmä kde cvičia Ukrajincov.
debata

Najvyššie velenie nemeckej armády vie podľa denníka Bild o podozrivých dronoch, ktoré pravidelne lietajú ponad cvičiacich vojakov už pomerne dlho.

Už v októbri 2022 vystrašili správy o neznámych dronoch a možnej špionáži generála Carstena Breuera (59). Obzvlásť nebezpečné bolo, že drony lietali nad kasárňami a výcvikovým priestorom, kde tankisti Bundeswehru učili ukrajinských vojakov ako správne používať všetky vymožemoženosti tanku Leopard – 1.

zväčšiť Vojenská polícia Bundeswehru dostala do... Foto: Bundeswehr
Nemecká rušička dronov HP47 Vojenská polícia Bundeswehru dostala do výzbroje rušičku dronov HP 47 od nemeckej eletrotechnickej firmy H.P Marketing & Consulting. Proti neznámym dronom, čo špehovali tréning Ukrajincov na tankoch Leopard-1 však nepomohli.

Podľa nemeckého denníka Bild generál Breuer obratom vydal rozkaz, aby sa vojenská polícia okamžite naučila používať rušičku dronov nemeckej výroby HP 47 a vyrazila s ňou na lov dronov a najmä ich operátorov.

Generála povýšili a poľovočke bolo koniec

Ako však ďalej dodáva nemecký Bild, krátko po generálovom rozkaze vyzbrojiť a vycvičiť vojenskú políciu na boj s dronmi, Breuera povýšili na najvyššiu pozíciu náčelníka generálneho štábu (nemecky Generalinspekteur der Bundeswehr) a na neznáme drony bez hanby poletujúce nad nemeckými kasárňami sa zabudlo.

Vojenskej polícii sa ani s rušičkou nepodarilo zaistiť žiaden podozrivý dron, tobôž jeho operátora. Ďalšie rozkazy z vyšších miest neprichádzali, a tak sa s neznámymi dronmi nič nerobilo. Parlamentnému výboru nemeckého Bundestagu to priznal štátny tajomník rezortu obranu Nils Hilmer (43).

Obranný expert koaličnej strany FDP Marcus Faber (39) uviedeol, že hoci sa to nedá dokázať, keďže ani jeden dron nechytili, tak je stopercentne presvečený, že ide o ruskú špionáž. „Drony pravidelne vidno nad výcvikovým priestorom Klietz, kde Bundeswehr trénuje Ukrajincov na Leopardoch. V iných objektoch niekedy vstúpi do vzdušného priestoru niekoľko dronov naraz. Toto je jasne organizované a silne poukazuje na Rusko,“ doplnil Faber.

Znepokojený minister sa pripravuje na vojnu. Zriadil pracovnú skupinu

Spolkový minister obrany Boris Pistorius na situáciu reagoval znepokojene s tým, že situácia je veľmi vážna. „Musíme sa pripraviť na vojnu. Celá krajina,“ konštatoval Pistorius a v súvislosti s vážnou situáciou ohľadom špehujúcich dronov minister obrany zriadil pracovnú skupinu.

Štátny tajomník rezortu obrany Hilmer po dvoch mesiacoch od zriadenia tejto akčnej pracovnej skupiny vyzvetľoval v pondelok poslancom, že skupina si musí najprv vyjasniť s ministerstvami vnútra, kto a čo môže robiť v boji proti bezpilotným lietadlám a zároveň je nutné zistiť, ktoré obranné zariadenia naozaj fungujú a rýchlo ich kúpiť.

Bezradnosť nemeckej armády v boji s malými dronmi zhrnul poslanec Andreas Schwarz (58): „Bundeswehr potrebuje väčšiu rýchlosť. Nemôže sa stať, že náčelník generálneho štábu zistí, že s dronmi je obrovský problém a potom sa rok nič nedeje. Riešenia treba nájsť hneď. Nesmieme dovoliť Rusku špehovať vojenské výcvikové priestory pomocou dronov a my sa pri tom zamotáme do zmätku pracovných skupín a kto hádania, kto za to môže."

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #špionáž #drony #Bundeswehr #Boris Pistoprius