Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Testuje Rusko Kimove rakety, lebo KĽDR nevie, či vôbec fungujú?

Rusko si zaobstaralo balistické strely zo Severnej Kórey a chce aj balistické rakety krátkeho doletu z Iránu, aby mohlo doplniť zásoby zbraní pre svoju vojnu na Ukrajine. Vo štvrtok to oznámil Biely dom s odvolaním sa na americké tajné služby.

05.01.2024 01:17 , aktualizované: 14:03
Najvyšší vodca KĽDR Kim Čong-un s dcérou... Foto:
Najvyšší vodca KĽDR Kim Čong-un spolu s dcérou sledujú v apríli 2023 test balistickej rakety, ktorá dopadla do oceánu.

Hovorca americkej Rady národnej bezpečnosti admirál John Kirby v noci na piatok 5. januára uviedol, že nedávno odtajnené spravodajské informácie jednoznačne poukazujú na to, že Severná Kórea poskytla Rusku odpaľovacie zariadenia pre balistické rakety a tiež aj niekoľko takýchto striel. Ruské sily minimálne jednu z týchto rakiet vystrelili 30. decembra na Ukrajinu. Ďalšie použili aj počas utorkového (2.1.) útoku na ukrajinské civilné ciele.

„Je to významná a znepokojujúca eskalácia,“ povedal admirál John Kirby. Ako ďalej dodal, tak strely dopadli na polia v Záporožskej oblasti a nemali spôsobiť žiadne vážne škody. „Vec však nie je uzavretá a preverujú sa ďalšie informácie,“ dodal Kirby.

Denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na anonymné zdroje už pred tromi týždňami uviedol, že Pchjongjang začal na východ Ruska navážať svoje balistické strely krátkeho doletu.

USA a ich spojenci chcú otázku dodávky severokórejských striel do Ruska predostrieť aj Bezpečnostnej rade OSN, pretože predstavuje porušenie sankcií, ktoré svetová organizácia uvalila na KĽDR.

Ukrajinské vzdušné sily zatiaľ nedokážu potvrdiť informáciu, že Rusko použilo balistické rakety kúpené od Severnej Kórey. Povedal to ich hovorca Jurij Ihnat. „Experti preskúmajú niektoré trosky a potom budeme môcť povedať, či je to tak alebo nie," uviedol. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Podľa Bieleho domu sa Rusko pokúša o nákup rakiet aj v Iráne, dohodu však obe krajiny zatiaľ neuzavreli. Spojené štáty sú podľa jeho slov „znepokojené z toho, že rokovania Ruska o získaní balistických rakiet krátkeho doletu od Iránu aktívne napredujú“.

Rusko testuje pre Kima rakety, lebo on nemá kde, tvrdí odborník

Bývalý dôstojník americkej armády a odborník na medzinárodné vzťahy Paul Lewandowski si však nemyslí, že ruská armáda je odkázaná na pomerne primitívne rakety zo Severnej Kórey. „KĽDR je pol storočie izolovaná krajina a pre sankcie sa iba veľmi ťažko dostane k najmodernejším technológiam ale hlavne k odborníkom,“ tvrdí Lewandowski s tým, že Rusko zúfalo potrehuje skôr jednoduchú delostreleckú muníciu, ktorú KĽDR Rusku aj dodalo.

zväčšiť Severná Kórea vie rakety odpáliť, ale vždy... Foto: SITA/AP
Test rakety Severná kórea Severná Kórea vie rakety odpáliť, ale vždy skončia v oceáne, tak netušia, či vôbec fungujú správne.

„Som presvedčený, že súčasťou obchodu bola aj kórejská podmienka, aby Rusko na oplátku otestovalo ich rakety v reálnych bojových podmienkach. Severná Kórea totiž nemá kde a ako svoje rakety otestovať. Netušia, či vôbec fungujú, lebo jediné, čo môžu je odpáliť strelu do oceánu, ale nevedia, či trafila cieľ alebo či vôbec vybuchla,“ dodáva veterán z vojny z Iraku Lewandowski s tým, že testovanie komplikovaných zbraňových systémov v reálných podmienkach je výzvou aj pre západné spoločnosti a armády.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Severná Kórea #Irán #sankcie #OSN #Ukrajina #balistická strela #John Kirby